Óriási balhé: ezért rúgták ki a Destiny és a Marathon rendezőjét
Már-már bíztak benne, hogy elül a dolog nagyobb botrány nélkül, de most kiderült, miért is kellett távoznia a Bungie alapemberének.
Már-már bíztak benne, hogy elül a dolog nagyobb botrány nélkül, de most kiderült, miért is kellett távoznia a Bungie alapemberének.
Már-már bíztak benne, hogy elül a dolog nagyobb botrány nélkül, de most kiderült, miért is kellett távoznia a Bungie alapemberének.
2024.08.29. – A játékipar egyik kiemelkedő stúdiójának, a Bungie-nak az egykori vezetőjét, Chris Barrettet tavasszal bocsátották el, miután több női alkalmazott is panaszt tett ellene, nem megfelelő magatartás miatt – írja a Bloomberg. Barrett, aki közel 25 évet töltött a cégnél, jelentős szerepet játszott olyan sikeres játéksorozatok fejlesztésében, mint a Halo vagy a Destiny, míg az utóbbi időben a stúdió következő nagy projektjét, a Marathont irányította – márciusi kirúgásáig. Az eset hátterében egy belső vizsgálat állt, amely során legalább nyolc női kolléga tett panaszt Barrett ellen. Kiderült, hogy Barrett a fiatalabb női munkatársakat nemcsak vonzónak nevezte, hanem arra is biztatta őket, hogy játszanak vele „felelsz, vagy merszet”, plusz
rendszeresen hivatkozott a gazdagságára és a befolyására a cégnél, arra utalva, hogy – nyilván némi szexuális ellenszolgáltatás fejében – előre mozdíthatja a karrierjüket.
Barrett a Bloombergnek adott nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy közel 25 éves pályafutása során mindig tisztelettel és támogatással fordult a kollégái felé, és soha nem szándékozott senkit kényelmetlen helyzetbe hozni. Ugyanakkor bocsánatot kért, ha valaki mégis így érezte magát. A jelek szerint voltak páran. A Sony Interactive Entertainment – a Bungie anyavállalata – konkrétan nem kommentálta Barrett ügyét, de egy szóvivőjük hangsúlyozta: a vállalat nagyon komolyan veszi az összes zaklatási panaszt, és minden esetet alaposan kivizsgál, majd a megállapítások alapján megteszi a szükséges lépéseket.
Az elmúlt évtizedek során a videojáték-ipar többször is szembesült azzal, hogy javítania kellene hírnevén, hiszen sokáig férfiközpontú, „fiúklub” kultúrájáról volt ismert. Ahogy az iparág egyre nagyobbá és befolyásosabbá vált – ma már évente 200 milliárd dolláros bevételt termel – számos cég, köztük a Riot Games, az Ubisoft és az Activision Blizzard is komoly botrányokba keveredett hasonló vádak miatt.
Az Activision tavaly például 55 millió dollárt fizetett ki peren kívül szexuális zaklatás miatt, míg a Riot Gamesnek 2021-ben 100 millió dollárba került egy nemi diszkriminációs ügy rendezése.
Az 1991-ben alapított Bungie szintén küzdött már ilyen kihívásokkal (éppen ezért meglepő, hogy Barrett nem tudta visszafogni magát): emlékezetes, hogy 2021-ben a Bungie alkalmazottai azt állították, hogy a cég emberi erőforrás osztálya nem volt hajlandó reagálni a stúdióban felmerülő panaszokra. A Destiny-alkotó Barrett ügyében a Bungie és a Sony határozottan lépett fel: szinte azonnal eltávolították a stúdió egyik legfontosabb, legrégebbi alkalmazottját, ami azt jelzi, hogy a videojáték-ipar végre kezdi komolyabban venni az ilyen eseteket.
A Bloomberg úgy tudja, Barrett több női alkalmazottal is barátságot próbált kialakítani, majd olyan üzeneteket küldött nekik, amelyekben már elmosódtak a szakmai és az intim kapcsolat határai. Több női alkalmazott is azt nyilatkozta, hogy Barrett közeledése nem kívánt volt, és kellemetlen helyzetbe hozta őket, mivel Barrett sokkal nagyobb hatalommal bírt a cégnél, mint ők.
A Bungie dolgozói nem kaptak hivatalos tájékoztatást Barrett távozásának körülményeiről. A Marathon csapatának tagjai úgy értesültek, Barrett csak szünetet tart, de később észrevették, hogy céges fiókjait letiltották. Ekkor borult az addig féltve őrzött bili. Ez a történet jól példázza, hogy a videojáték-ipar egyre jobban elismeri a munkahelyi zaklatás súlyosságát, és hajlandó tenni ellene, még akkor is, ha ez olyan vezető pozícióban lévő személy karrierjébe kerül, mint Chris Barrett.
Star Wars Fénykard-horoszkóp – Ez illik a legjobban a csillagjegyedhez