Ahogy az anime hónapról hónapra nagyobb népszerűségnek örvend, a stúdiók minden eddiginél keményebben lépnek fel a kalózoldalak ellen.

2024.08.28. – Sajnos mi magyarok nem vagyunk jó helyzetben akkor, amikor legálisan szeretnénk mindenféle anime sorozatot fogyasztani. Hivatalosan ugyanis kevés anime jelenik meg nálunk, amin valójában nem segít az sem, hogy a streaming oldalak (mint a Netflix) igyekeznek minél többet elérhetővé tenni. Az igazán népszerű és nagy franchise-ok ritkán nézhetők nálunk legálisan, gondoljunk például az Attack on Titanra vagy a Demon Slayerre. Persze vannak olyan stúdiók, melyek egy-egy esetben forgalmazzák a sorozatokat (lásd. My Hero Academia és Dragon Ball Super), sőt szinkronos verzió is készül belőlük, de valljuk őszintén: animét nem igazán nézünk már a tévében. Megszoktuk, hogy felmegyünk a netre és elindítjuk valamelyik ismert animés oldalon. Szomorú, de így van.

Tudtad, hogy az Unibeten Esport meccsekre is lehet fogadni? Most 20 000 Ft sportfogadás bónusz + 60 ingyen pörgetés vár, ha regisztrálsz! (x)

Nyílt titok

Így aztán az egyfajta nyílt titok, hogy mi magyarok leginkább kalózoldalakon, illetve illegálisan letöltött forrásból találjuk meg a kedvenceket. Ez nem csak nálunk van így, az anime évtizedek óta nem tud kitörni a kalózkodás fogságából az egész világon. Persze a globális kalózkodás mindig is kihívást jelentett, hiszen a régivágású anime-rajongók számára egy időben ez volt az egyetlen út a tartalomfogyasztásra, sőt egyes műsorok esetében most is ez az egyetlen út. Az évtizedek során mindenki megszokta, hogy amikor kijön Japánban egy anime, hamarosan valahová felkerül angol felirattal, majd egy-egy oldala magyar felirattal, természetesen kalózoldalak jóvoltából.

Bezárások

Az anime azonban hosszú utat járt be az évtizedek során, és a ComicBook szerint az iparág legutóbbi, kalózkodás elleni fellépése során egy sor nagy oldalt zártak be, a hadjáratnak pedig nincs vége. Az elmúlt órákban több tucat anime kalózoldal állt le teljesen, mindenféle figyelmeztetés nélkül. Az AnimeSugától kezdve az AnimeWave-en át a 123Anime-ig a leglátogatottabb online kalózoldalak közül sokat leállítottak. Az oldalak persze nem tették közzé a leállás okát, de nem nehéz kitalálni. Talán most megnyugodtál, hogy magyar oldalakat nem érintett a dolog, de szerinted ők honnan szerzik az animéket?

Mi az oka?

A helyzet az, hogy mára az anime nem annyira zárt világ, mint mondjuk 10 éve, sokkal inkább mainstream lett. Nem is olyan rég kiderült, hogy a Z generáció már többet néz animét, mint sportot. Sőt, az anime az egyik leggyorsabban növekvő formátum a világon. Az olyan nagyvállalatok, mint a Netflix, az Amazon vagy a Disney mind rengeteg pénzt fektettek az animékbe, a streamingszolgáltatók versengenek a tartalmakért. Természetesen az olyan előfizetéses szolgáltatások, mint a Crunchyroll virágoznak, sőt az olyan mangakiadók, mint a Viz Media szintén hasonló növekedést tapasztalnak.

Ez a siker pedig azt eredményezi, hogy a japán stúdiók agresszívebben lépnek fel a kalózkodással szemben. Japánban az elmúlt években több esetben tartóztattak le olyanokat, akik animés kalózoldalt üzemeltettek, szinte folyamatosak a jogi perek. Kínától az Egyesült Államokig az olyan cégek, mint az Aniplex és a Kadokawa üldözik a kalózokat, bárhol is legyenek. Emiatt van az, hogy most ilyen sok oldal állt le.

Számít?

Nyilván most minden anime-rajongó azt gondolja, hogy ahogy bezár egy oldal, rögtön születik két másik, ami átveszi a helyét. Oké, valószínűleg nem kell amiatt aggódni, hogy megszűnnek az ismert lehetőséget az animék nézésére, de a jövőben talán arra lehet számítani, hogy lehetnek váratlan késések epizódokban. A kalózokat azonban nem könnyű végleg leállítani. Nem is olyan rég egy rakás Netflixre érkező anime szivárgott ki a netre. Amúgy manapság már rengeteg legális módja van annak, hogy animét nézz: a Netflix, a Crunchyroll, az Amazon Prime Video és a Disney+ is tele van jó kis animékkel.

Ezt láttad már?

36 izgalmas játékot villantott a Nintendo – Íme az összes játékelőzetes egy helyen

×