A TechSpot csapata érdekes tesztet indított el 2024 elején. Az OLED monitorok beégését vizsgálják, valós körülmények között.

2024.08.28. –Az elmúlt években egyre nagyobb teret kér magának az OLED technológia. Míg korábban leginkább csak telefonok és okoseszközök kapcsán találkozhattunk ilyen kijelzővel, manapság a TV-k, monitorok vagy akár még egy Steam Deck és Nintendo Switch is ilyen kijelzővel van felvértezve. Ez azonban nem véletlen. Az OLED kijelzők az LCD kijelzőkkel ellentétben háttérvilágítás nélkül működnek, így nagyon kellemes kontrasztarányt (a “tökéletes” feketének hála) érhetünk el a segítségükkel, illetve vékonyabbak, könnyebbek hagyományos társaiknál. Hátrányuk, hogy kisebb fényerősség érhető el velük, illetve még sokakban kétségeket vet fel a sokszor hallott beégés jelensége is.

Ha az ember manapság OLED TV vagy Monitor vásárlásán gondolkozik, netán meg is vásárolta azt, az első körben biztosan azon ügyködik, hogy minél tovább tökéletes állapotban tartsa a kijelzőt. Ez természetesen teljesen rendben is van, ám a TechSpot munkatársai teljesen más irányból közelítenék meg a dolgot. A céljuk nem más, mint azokat a tévhiteket megcáfolni vagy akár megerősíteni, melyek az OLED kijelzőket övezik manapság. A teszt 2024 elején vette kezdetét, így érdemes lehetett kideríteni, hogy mi történt egy hónapnyi hardcore izzasztás után. Az első hónapot nyomom is követtük, a második hónap azonban nem hozott változást. A harmadik hónap után érdemes lehet a hatodik hónapról is szót ejteni.

A teszt menete

Oled monitor

Az oldal munkatársa nemes egyszerűséggel kicserélte a korábbi 4K IPS monitorját egy OLED monitorra. Ezt követően azonban nem eszközölt extra lépéseket. Azaz nincs sötét mód, nincs képernyőkímélő vagy épp a tálca sem tűnik csak el magától. Mindent úgy használ, ahogy a korábbi monitorja esetén is tette. Az alábbi körülmények jellemzik még a tesztet:

  • 95%-ban statikus ablakok, alkalmazások vannak a monitoron
  • Ezt átlagban 250 órányi statikus tartalmat jelent havonta
  • A monitor 200 nites fényerőn működik
  • A monitor 2 óra után automatikusan kikapcsol
  • Sötét tálcát használ a Windows-ban, ám az IPS monitornál is azt használt
  • A monitor nem 0-24 megy, hogy a beépített védelmi funkciók le tudjanak futni

Kiderült tehát, hogy valóban egy reális, hétköznapi felhasználók esetében is előforduló használati rutin várt a monitorra az első hónapjában. Nincs extra stresszteszt, de extra védelmi funkciókat sem aktivált a TechSpot munkatársa. Azaz a felhasználók 99%-val megegyező körülményeknek tette ki a monitort.

Videojáték -> Esport -> Fogadás. Tippelj meccsekre és nyerj az Unibeten kockázat nélkül! 20 000 Ft sportfogadás bónusz + 60 ingyen pörgetés! Regisztrálj! (x)

 

A teszt eredménye a hatodik hónap után

A hatodik hónapban tovább folytatódtak az olyan jellegű beégések, melyek képeken nehezen visszaadhatók, ám a TechSpot munkatársai már kiszúrták őket. Kék, piros vagy épp magenta háttér alatt ezek nem jöttek elő, ám zöld, cián és sárgás háttérnél már jobban látszódtak.

Ez alapján továbbra is úgy gondolják az oldal szakértői, hogy a zöld alpixelek gyorsabb ütemben éghetnek be, mint a piros és kék alpixelek. A cián és a sárga háttér is igénybe veszi a zöld alpixeleket, ahol számukra láthatóbb is volt a beégés, míg például a magenta előállításához csak a piros és kék pixelekre van szükség, ezért kevésbé látványos a panel degradálódása.

Az sem mindegy, hogy milyen módon használja valaki az OLED monitort

Szemmel látható az eltérés az OLED monitoron

Szemmel látható az eltérés az OLED monitoron

Az is feltűnt nekik, hogy a képernyő egyik fele jobban degradálódik, mint a másik és ez bizony a fenti képen világosan látható is. Ezt sem véletlen, hiszen a TechSpot csapata gyakran használja két ablakra osztva a monitort, ahol az egyik alkalmazás sokkal világosabb háttérrel rendelkezik. Ennek köszönhetően azon az oldalon egyszerűen gyorsabban „használódnak el” a pixelek.

A képeken is alig kivehető beégés jelen pillanatban semmilyen hatással nincs a használhatóságra és valós körülmények között nem is láthatóak. Aggódással tölti el azonban a TechSpot munkatársait az, hogy már három hónap alatt megjelentek az első jelek, melyek aztán a hatodik hónapra tovább folytatódtak. Érdemes lehet a 12. havi adatokat megvizsgálni majd, mely sokkal valósabb képet adhat arról, hogy mennyire komoly a jelenség. Ne feledjük, hogy kőkemény irodai használatról van szó, így ha valaki csak 2-3 órát játszik egy nap, de alapvetően nem a gép előtt ül, akkor talán egy év alatt sem számíthat ennyi beégésre. Aki azonban aktívan játszik, de a munkáját is a gép előtt tölti, azok számára könnyen lehet, hogy nem a méregdrága OLED panelek jelentik a legjobb opciót jelen pillanatban.

Ezt olvastad már?

BRUTÁLIS FPS növekedést hoz el az AMD-seknek az új Windows verzió

×