Egy színészlegendával lett kevesebb a szakma: elhunyt Pathó István, akit rengetegen csak Vízipók-csodapókként ismerhetnek.

2024.08.23. – Hosszú és eredményes karriert maga mögött tudva 89 éves korában elhunyt Pathó István patinás színművész – számolt be a gyászhírről a HVG, akit rengeteg magyar tévénéző a Vízipók-csodapók jellegzetes hangjaként is ismerhet.

Pathó István ugyanakkor megannyi színház oszlopos tagja is volt. Játszott az egri Gárdonyi Géza Színházban, a Csokonai Színházban, a békés megyei Jókai Színházban, Kecskeméten a Katona József Színházban, a Pesti Magyar Színházban, valamint a Nemzeti Színházban is láthattuk őt olyan darabokban szerepelni, mint a Lenni vagy nem lenni, a Szent Péter esernyője, az A Noszty fiú esete Tóth Marival, vagy az Úri muri.

Mindemellett számos filmes és tévés szerepe is akadt: feltűnt az 1968-as Egri csillagokban, szinkronizált a Macskafogóban, de láthattuk a Lássátok feleim, a Napló apámnak, anyámnak, és sok más mellett a Lássátok feleim magyar filmekben, míg a tévénézők a Vízipók mellett olyan ikonikus sorozatokban hallhatták a hangját, mint a Kukori és Kotkoda, a Misi Mókus kalandjai, a Mézga Aladár különös kalandjai, a Frakk, a macskák réme, a Kíváncsi Fáncsi, vagy a Kérem a következőt!. De szinkronizált még a Twin Peaks-ben, a Kojakben, A klinikában, a Hupikék törpikékben, A keresztapában, a Híd a Kwai folyónban, az Újra szól a hatlövetűben, vagy az A leghosszabb napban.

Példás munkásságáért 1989-ben Jászai Mari-díjat, 1996-ban pedig A Magyar Köztársasági Érdemrend kiskeresztjét is megkapta.

Pathó 2010-ben vonult vissza teljesen – a hatoscsatornának még egy 10 évvel ezelőtti interjúban mesélte, hogy ezután nem vállalt sem szinkron, sem színházi, sem tévés, sem rádiójátékos felkérést, bár elmondása szerint nem különösebben hiányzott neki a szereplés.

Nyugodjék békében.

Pathó István a hatoscsatorna műsorában 2013-ban.

×