Így fejlődött az iPhone azzá, ami: a világ legsikeresebb telefontípusává, ami már az első naptól kezdve forradalmi. Mégis hosszú utat járt be.

2024.08.07. – Az Apple iPhone-ja a 2007-es debütálása óta forradalmasítja a mobiltelefon-ipart, amelynek gyártói jószerével 17 éve a nyomában loholnak, mégsem tudják beelőzni – annak ellenére, hogy már akadnak modernebb, jobb megoldásaik is. Az iPhone 16 megjelenése előtt nem sokkal, íme a telefon fejlődésének útja, ami számos technológiai újítást és dizájnváltoztatást hozott. Ezek mind hozzájárultak ahhoz, hogy az iPhone napjaink egyik legnépszerűbb okostelefonja. Sőt, ha figyelembe vesszük, hogy minden idők 15 legeladottabb mobiltelefonjából 7 iPhone és 7 Nokia (ebből 6 az iPhone megjelenése előtti évekből) és csak egy 1 Samsung, akkor elég jól látszik, milyen márkával is van dolgunk.

Forrás: Grafikon: Visual Capitalist

 

1. iPhone (2007)

Az első iPhone-t Steve Jobs 2007. január 9-én mutatta be. Ez a készülék három eszközt ötvözött: egy szélesvásznú iPodot érintőképernyővel, egy forradalmian új mobiltelefont és egy internetezésre alkalmas eszközt. Az első iPhone 3,5 hüvelykes kijelzővel, 2 megapixeles kamerával és egyedi érintőképernyős kezelőfelülettel rendelkezett.

2. iPhone 3G (2008)

Az iPhone 3G nyilván a 3G adatkapcsolati képességeiről kapta a nevét, és elődjénél gyorsabb internetelérést tett lehetővé. Ez a modell már beépített GPS-t is tartalmazott, és vele együtt mutatkozott be az App Store, ami új lehetőségeket nyitott az alkalmazásfejlesztők és felhasználók számára.

3. iPhone 3GS (2009)

A 3GS-t a nagyobb sebesség jellemezte (S = Speed). Az új modell gyorsabb processzorral, jobb grafikával és egy 3 megapixeles kamerával is rendelkezett, amely már tudott videofelvételt készíteni.

4. iPhone 4 (2010)

A dizájnja radikálisan megváltozott a korábbiakhoz képest: bevezette az üveg előlapot és a rozsdamentes acél keretet. Retina kijelzővel érkezett, amely rendkívül éles képet biztosított, emellett megjelent az első előlapi kamera, lehetővé téve a FaceTime videohívásokat.

5. iPhone 4S (2011)

Az iPhone 4S a Siri személyi asszisztens bemutatkozását hozta magával, ami az első természetes nyelvi feldolgozáson alapuló asszisztens volt a piacon. Az iPhone 4S továbbfejlesztett kamerával és gyorsabb processzorral is rendelkezett.

6. iPhone 5 (2012)

Nagyobb, 4 hüvelykes kijelzővel és vékonyabb dizájnnal érkezett. Bevezette a Lightning csatlakozót, ami a tavalyi évig (amikor az Európai Unió kiharcolta az Apple-nél az USB-C portot) a márka standard töltője és adatkábele volt. Ez a modell LTE-támogatást is kapott, ami még gyorsabb adatkapcsolatot biztosított.

7. iPhone 5S és iPhone 5C (2013)

Az 5S-sel bemutatkozott a Touch ID ujjlenyomat-olvasó, amely jelentősen növelte a készülék és a rajta lévő adatok biztonságát. Emellett 64-bites A7 chipet is tartalmazott, ami jelentős teljesítménynövekedéssel járt az elődeihez képest. Az iPhone 5C olcsóbb változatként jelent meg, műanyag borítással és élénk színekkel.

8. iPhone 6 és iPhone 6 Plus (2014)

Az iPhone 6 és 6 Plus nagyobb kijelzőkkel érkeztek, 4,7 és 5,5 hüvelykes méretben. A vékonyabb dizájn és a lekerekített élek új megjelenést adtak a készülékeknek. Az iPhone 6 Plus optikai képstabilizátorral rendelkezett, ami jobb fotókat és videókat eredményezett, még gyenge fényviszonyok között is.

9. iPhone 6S és iPhone 6S Plus (2015)

Az iPhone 6S modellek bemutatták a 3D Touch technológiát, amely érzékelte a kijelző megnyomásának erősségét, új interakciós lehetőségeket biztosítva. Az A9 chip és a továbbfejlesztett 12 megapixeles kamera szintén jelentős fejlesztések voltak.

10. iPhone SE (2016)

Az SE az 5S kompakt méretét kombinálta a 6S belső teljesítményével. Ez a modell az olcsóbb árkategóriába tartozott, miközben erős hardverrel és kiváló kamerával rendelkezett.

11. iPhone 7 és iPhone 7 Plus (2016)

Az iPhone 7 modellekből kivették a hagyományos 3,5 mm-es fejhallgató-csatlakozót, és helyette a Lightning portot használták audio kimenetként. A 7 Plus menősége elsősorban abból eredt a maga idején, hogy dupla kamerarendszert kapott, ami lehetővé tette a portré módot és a 2x optikai zoomot.

12. iPhone 8 és iPhone 8 Plus (2017)

Az iPhone 8 modellek üveg hátlapot kaptak, amit elsősorban nem azért találtak ki, hogy eltörjön – bármennyire is szeretnék ezt belelátni a márka ellenzői, hanem azért, hogy lehetővé váljon a vezeték nélküli töltést. Az A11 Bionic chip és a továbbfejlesztett kamerák szintén fontos újítások voltak ebben a két Apple mobilban.

13. iPhone X (2017)

Az iPhone X forradalmi dizájnt hozott: eltávolították belőle a Home gombot és bemutatva a Face ID arcfelismerő rendszert. Az OLED Super Retina kijelző és a továbbfejlesztett üveg hátlap szintén kiemelkedő újítások voltak.

14. iPhone XR, XS és XS Max (2018)

Az iPhone XR egy megfizethetőbb modell volt, LCD Liquid Retina kijelzővel, míg az XS és az XS Max továbbfejlesztett OLED kijelzőkkel és nagyobb, 6,5 hüvelykes mérettel érkezett. Az A12 Bionic chip szintén jelentős teljesítményjavulást jelentett.

15. iPhone 11, 11 Pro és 11 Pro Max (2019)

A 11 már tripla kameralencsés rendszert kapott a Pro modelleken, ami kiváló fotós képességeket nyújtott. Az A13 Bionic chip és a hosszabb akkumulátor-élettartam szintén jelentős előrelépésnek számított.

16. iPhone SE (2020)

Az iPhone SE 2020-as kiadása az iPhone 8 dizájnját kombinálta az iPhone 11 belső technológiájával, így egy erős, de megfizethető készülék volt és nagy népszerűségnek örvendett – főleg azok körében, akik anno szerették a Home gombot, hiszen ebben a modellben újra megjelent.

17. iPhone 12 mini, 12, 12 Pro és 12 Pro Max (2020)

Az iPhone 12 sorozat bemutatta az 5G támogatást, és visszatért a szögletes dizájnhoz. Az új Ceramic Shield előlap és a MagSafe technológia szintén újdonság volt. A Pro modellek további fejlesztéseket kaptak a kamera és a kijelző terén.

18. iPhone 13 mini, 13, 13 Pro és 13 Pro Max (2021)

Az iPhone 13 modellek hosszabb akkumulátor-élettartammal, jobb kamerákkal és továbbfejlesztett A15 Bionic chippel érkeztek. A Pro modellek bemutatták a ProMotion technológiát, ami 120Hz-es képfrissítési gyakoriságot biztosított.

19. iPhone 14, 14 Plus, 14 Pro és 14 Pro Max (2022)

Az iPhone 14 sorozat jelentős fejlesztéseket hozott a kamerák, a kijelzők és a teljesítmény terén. A hangszórót és előlapi kamerát rejtő, kijelzőbe ágyazott Dynamic Island a Pro modellek egyik kiemelkedő újítása volt, és interaktív élménnyel ajándékozta meg a felhasználókat.

20. iPhone 15, 15 Plus, 15 Pro és 15 Pro Max (2023)

Az iPhone 15 modellek továbbfejlesztett A17 Bionic chippel és még jobb kamerarendszerrel érkeztek. Az USB-C port bevezetése szintén jelentős változás volt, mivel ez az első iPhone-sorozat, ami kénytelen-kelletlen, de elhagyta a Lightning csatlakozót.

21. iPhone 16 és típusai (2024)

Bár száz százalékig biztos dolgokat annak ellenére sem lehet állítani róla, hogy nem sok van hátra a megjelenéséig, az utóbbi időben rengeteg dolgot megtudtunk róla. Az idén érkező modellről írt összes cikkünket ITT találod.

Az Apple évről évre friss technológiai és dizájn újításokkal rukkol elő, hogy az iPhone továbbra is a világ legnépszerűbb okostelefonja maradjon. A készülékek fejlődése során olyan fontos, az egész iparágra nagy hatást gyakorló lépések történtek, mint a Retina kijelző, a Touch ID, a Face ID, a vezeték nélküli töltés vagy az 5G támogatás bevezetése. Az Apple továbbra is az innováció élvonalában marad, és várhatóan a jövőben is újabb és újabb forradalmi technológiákkal lep meg minket.

Gábor János

Ezt is olvasd el:

30 év óta a Párizs 2024 az első olyan nyári olimpia, ami nem kap hivatalos konzoljátékot

×