Lassan három éve, hogy debütált a Windows 11. Azóta is vannak, akik még kivárnak a váltással, lehet, hogy ezúttal ők jártak jól.

2024.08.05. – Lassan 3 éve, hogy megérkezett a Microsoft legújabb operációs rendszere, a Windows 11. Nem beszélhettünk túl pozitív fogadtatásról. Ennek a legnagyobb oka az volt, hogy a Microsoft ijesztően erős hardverkövetelményt publikált a Windows 10-hez képest. Olyan, még manapság is használható processzorok kiestek a hivatalos támogatásból, mint a Ryzen 1000 széria vagy az Intel Core 7. generációja. Ezek mellett pedig a TPM 2.0 és SecureBoot feltételeket is biztosítania kell a felhasználóknak. Természetesen ki lehet kerülni ezeket, ám hosszú távon problémákat is okozhat, egyre több alkalmazás külön is ellenőrzi ezeket a feltételeket.

Szintén fel szokott merülni egy meglehetősen fogós kérdés a közösségi oldalakon, fórumokon. Ez pedig a játékok és azok teljesítményének problémája. Sokan úgy gondolják, hogy hatalmas különbségeket lehet leolvasni a két operációs rendszerben tapasztalható FPS számok között. Azonban ritkán találkozhatunk több hardverre kiterjedő, független tesztekkel. Szerencsére időről időre felbukkan egy-egy ilyen mérés is. Ezúttal ismét a TechSpot csatornája sietett a kíváncsi játékosok segítségére. Nézzük is, hogy milyen eredményt hoz a Windows 10 és Windows 11 csatája.

A tesztkörnyezet

A tesztben négy processzor mérte össze az erejét a két Windows operációs rendszer alatt. A videokártya természetesen ezúttal is az RTX 4090 volt, a leggyorsabb gamer GPU. AMD oldalról a 7800X3D és a 7700X, míg Intel oldalról az i7-14700K és i7-12700K processzorok vettek részt a párbajban. Fontos azonban megemlíteni, hogy a Windows 10 és 11 esetében is kikapcsolásra került a VBS. A VBS a Virtualization-based Security rövidítése. A funkció nem Windows 11 specifikus, ám ebben az operációs rendszerben vált alapértelmezetté Microsoftos vonalon. Windows 10-ben még kikapcsolt állapotában pihent az átlagfelhasználó gépén. A VBS gyakorlatilag egy extra, virtualizációs védelmi vonal, mely megvédi a számítógépünket különféle kártevőktől, káros driverektől. Ez azonban extra erőforrásokkal járhat. A TechSpot mérései alapján valóban jelentősen ronthatja ez a játékok teljesítményét, így kikapcsolták. A felbontás 1080p volt, hiszen itt jön ki a legjobban a processzorok ereje, melyet talán a legjobban befolyásolhat a két rendszer.

A mérések

Baldur’s Gate 3

Windows teszt

A Baldur’s Gate 3 esetében nem marad sok nyitott kérdés. Legyen szó AMD vagy Intel processzorról, gyakorlatilag zéró különbséget olvashatunk le a Windows 10 és 11 között.

The Last of Us Part 1

A The Last of Us Part 1 esetében szintén hasonló eredményekkel zárult a mérés, ám 1-2%-nyi előny kirajzolódott már a Windows 10 számára.

Cyberpunk 2077: Phantom Liberty

Cyberpunk esetében már sokkal radikálisabb különbségekkel találkoztak a TechSpot munkatársai. Egyértelmű előnnyel járt, ha Windows 10-en futott a játék. A 6-7%-os különbség azonos hardver mellett már nem elhanyagolható tényező.

Counter-Strike 2

A Counter-Strike 2 az új motor ellenére 1080p-ben eléggé CPU-intenzív maradt. A 7800X3D kevésbé volt érzékeny az operációs rendszer adta körülményekre, de a többi processzor esetében itt is repkedtek a 7-11% közötti átlag FPS különbségek. A többi játék (Starfield, Hogwarts Legacy stb.) esetében is marad a CS2-nél leolvasható tendencia. Azaz a legtöbb cím esetében 8-12%-os különbségekkel nyerte a csatákat a Windows 10. 

Verdikt – A Windows 10 nyert, de miért?

Windows

A TechSpot munkatársait is meglepték a mérhető eredmények. Főleg annak tükrében, hogy az elmúlt évek tesztjei alapján a Windows 11 és 10 nagyjából hasonló szintet képviselt, sőt, volt, hogy a Windows 11 tett szert némi előnyre. Éppen ezért úgy gyanítják, hogy az elmúlt hónapok Windows 11 frissítései, de akár az Nvidia aktuális illesztőprogramja okolható a mérhető különbségért. Ez azonban lényegtelen olyan szempontból, hogy az átlagos felhasználók gépein a rendszer és az illesztőprogram is automatikusan frissül. Ennek megfelelően pedig a fenti teljesítménykülönbséggel kell kalkulálni az esetek jelentős részében 2024 nyarán. Ha Windows 10-en maradtál, akkor nem érdemes sürgetni a váltást, hiszen az magabiztosan kijelenthető ebben a kissé bizonytalan helyzetben is, hogy teljesítményromlást biztosan nem okoz a régebbi rendszer az újabb játékok esetében sem.

Ezt olvastad már?

Miért QWERTZ és nem QWERTY? Ezért ilyen a billentyűzet

×