Egyre többen és egyre több mindenre kezdik el használni a mesterséges intelligenciát, Argentína például bűnüldözni küldené a tanítható szoftvert.

2024.08.02. – Argentína biztonsági erői bejelentették, hogy mesterséges intelligenciát terveznek készíteni a „jövőbeli bűncselekmények előrejelzésére”, ám a szakértők szerint ez akár veszélyeztetheti az állampolgárok jogait.

Az ország szélsőjobboldali elnöke, Javier Milei ezen a héten létrehozta az Artificial Intelligence Applied to Security Unitot, amely a jogszabályok szerint „gépi tanulási algoritmusokat fog használni a történelmi bűnügyi adatok elemzésére, s így a jövőbeli bűncselekmények előrejelzésére”. Arcfelismerő szoftvert is bele terveznek építeni a „keresett személyek” azonosítására, így a program kedvére járőrözhetne a közösségi média felületein, valamint a biztonsági kamerák valós idejű felvételeinek elemzésére a gyanús tevékenységek észlelésére.

Míg a biztonsági minisztérium szerint az új egység segít „felderíteni a potenciális fenyegetéseket, azonosítani a bűnözői csoportok mozgását, vagy előre jelezni a zavargásokat”, addig ez a kezdeményezés határozottan megkongatja a vészharangokat az emberi jogi szervezetek feje fölött.

Nem mindenki örül neki

A szakértők attól tartanak, hogy a társadalom bizonyos csoportjait túlságosan is megfigyelné a technológia, továbbá aggodalmukat fejezték ki azzal kapcsolatban is, hogy ki, na meg hány biztonsági erő férhet majd hozzá az információkhoz. Mondjuk ki kerek perec, ha korábbi bűncselekmények alapján lesz felkészítve a mesterséges intelligencia, könnyedén „rasszistává” válhat a szoftver. Az pedig tényleg érdekes kérdés, hogy kik férhetnek majd hozzá az adatokhoz, ugyanis ebből komolyabb személyiségi jogokat sértő botrány alakulhat ki hosszútávon.

mesterséges

Forrás: vector_corp – Freepik

Az Amnesty International is arra figyelmeztet, hogy az új technológia bevezetését ennél alaposabban kellene átgondolni, a lépés ugyanis ténylegesen sértheti az emberi jogokat. „A nagyszabású megfigyelés hatással van a véleménynyilvánítás szabadságára, mert arra ösztönzi az embereket, hogy öncenzúrázzák magukat, vagy tartózkodjanak ötleteik vagy kritikáik megosztásától, ha azt gyanítják, hogy mindent, amit kommentálnak, közzétesznek, a biztonsági erők felügyelete alatt áll” – mondta Mariela Belski.

Kijelenthető hát, hogy Argentína ugyan a kezdeményezést hivatalosan is bejelentette, de ez még nem jelenti azt, hogy meg fog születni az intézkedés. A mesterséges intelligencia, mint olyan tényleg jól hasznosítható, viszont vannak határok, amiken belül érdemes alkalmazni.

Ezt olvastad már?

Ez az ingyenes horrorjáték valójában egy MÁV-szimulátor

×