Ezek a legjobb SSD-k 2024 közepén - A belépő SATA-tól a PCIe 5 bestiáig
Az már hosszú évek óta nem kérdés, hogy mindenképp kell legalább egy SSD a gépekbe. A felhozatal azonban továbbra is sokszínű.
Az már hosszú évek óta nem kérdés, hogy mindenképp kell legalább egy SSD a gépekbe. A felhozatal azonban továbbra is sokszínű.
Az már hosszú évek óta nem kérdés, hogy mindenképp kell legalább egy SSD a gépekbe. A felhozatal azonban továbbra is sokszínű.
2024.07.29. – Manapság már szinte minden számítógépben találhatunk SSD-t. Egykor még méregdrága volt egy kisebb méretű is, mostanra azonban már az 1-2 TB kapacitás is teljesen megfizethető. Az SSD-k működésének elvét és az egyes típusokat már korábban kiveséztük, ám érdemes lehet konkrét modellekre és kategóriákra is leszűkíteni a dolgot. A TechSpot nemzetközi csapata rengeteg háttértárat tesztelt az elmúlt időszakban, így átfogó véleménnyel rendelkeznek a jelenlegi, 2024 eleji felhozatalról. Ráadásul többféle kategóriába is kigyűjtötték a háttértárakat, azaz azok is megtalálhatják a számukra megfelel egységet, akik a leggyorsabbat keresik, de azok is, akik például a Steam Decket szeretnék bővíteni. Az SSD-k nevére kattintva pedig az Árukereső felületén találhatod magad, ahol megnézheted, hogy hol éppen a legolcsóbb az adott SSD.
Nézzük is, hogy mely SSD-k közül érdemes választanunk 2024 közepén!
Nem titok, hogy a házon belüli KC3000 vagy a Samsung 980 és 980 Pro modelljei már 30 ezer forint felett járnak. Az NV2-t azonban 2024 júliusának végén 21-22 ezer forint körül is megkaparinthatjuk már. Igen, bizonyos tulajdonságaiban (sebesség, vagy a „garantáltan” írható mennyiség) valóban gyengébb az NV2 a fentebb megnevezett modelleknél. Ennek ellenére hétköznapi, teljesen átlagos feladatokra, játszadozásra azonban kiválóan befogható, főleg, ha minden forint számít. A legtöbb felhasználó egy átlagos SATA és NVMe SSD között sem tudja megmondani a különbséget, még SSD igényes játékok esetében is csak pár másodperc a betöltési időben mérhető különbség.
Ezt a kategóriát év elején még a Crucial nyerte, ám hazánkban azóta nagyot változott a helyzet. Az 1TB-os MP600 Pro modulok 50 ezer forint feletti áron érhetőek el a boltok polcain, míg a 990 Pro-t már 40 ezer forint környékén is megtalálhatjuk. A kialakítás nem is kérdés, NVMe M.2, a Samsung pedig 7 GB/s sebességet ígér akár az olvasási, akár az írási sebességek tekintetében. Mostanra pedig már a firmware-rel kapcsolatos hibákat is sikerült orvosolni, így garantáltan hibáktól mentesen használható a 990 Pro. A 980 Pro árazása hazánkban egyre rosszabb, alig 1-2 ezer forint különbség van a két modell között, akkor pedig már az újabbat érdemes választani.
Hordozható gépeknél ügyelnünk kell a megfelelő méretekre, illetve arra is, hogy a gyárilag szabott fogyasztási értékeket sem lépje túl az SSD. Ebben a kategóriában remek választás lehet a Crucial T500-as szériája, mely igencsak jól kihasználja a PCIe Gen 4 adta sebességi lehetőségeket. Nagyon hosszú írási műveleteknél már kissé belassulhat, de átlagos felhasznál alatt nincs sok párja.
A Samsung 870 EVO már hosszú évek óta velünk van, nem véletlenül. A SATA formátum és csatlakozó adta lehetőségeket kimaxolta, így, ha ebben a kategóriában nézelődünk valamiért, kiváló választás lehet. Akár 4 TB-os kapacitással is elérhető, így akkor sincs nagy gond, ha több tárhelyre van szükségünk. A kategóriában szintén érdemes lehet még megnézni az SK Hynix Gold S31-et, ám ennek elérhetősége hazánkban nem a legjobb. A SATA SSD-k árazása azonban egyre rosszabb, így csak akkor érdemes SATA felé fordulnunk, ha elfogytak az M.2 csatlakozók.
A Silicon Power A55 igazán kellemes ár-érték aránnyal rendelkezik. Néhány tulajdonságában lemaradhat a fentebb említett Samsungtól, ám ezt kompenzálja is az árával. Ha a másodlagos gyorsítótára elfogy, akkor képes igencsak belassulni, ám ezzel nem biztos, hogy sokszor találkozunk a mindennapi használat során. Itt is külön felhívnánk a figyelmet, hogy a SATA SSD-k árazása egyre rosszabb, így csak akkor érdemes SATA felé fordulnunk, ha elfogytak az M.2 csatlakozók.
Az elmúlt időszakban egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a hordozható mini PC-k. Ide sorolhatjuk az LCD-s és OLED-es Steam Decket, a ROG Ally X-t vagy épp a Lenovo Legion Go-t is. Ezekben a masinákban a legtöbb esetben 2230-as méretű SSD-t tudunk csak elrejteni, a Western Digital pedig már egy ideje célzottan ekkora méretben is gyártja a WD Black SN770 modelljét.
PCIe 4.0 SSD-t szeretnél, de a Black SN850X teljesítményét és árát már kicsit túlzásnak érzed? Aggodalomra semmi ok, a cég műhelyében készül olcsóbb változat is. Értelemszerűen kicsit lassabb és kevésbé tartós az SN580, de a mindennapi használat során nem ütközöl semmilyen problémába, ha ezt választod. Ebben a kategóriában kikerülhetetlen opció. 2024 nyarán pedig ismételten 27-28 ezer forint alatt kapható, így remek választás lehet.
A PCIe 5.0 szépen lassan, de megérkezik a gépekbe. Jelenleg csak a drágább alaplapok és processzorok támogatják, ám a maximalisták nem elégednek meg az olcsóbb modellekkel úgysem. Méregdrága gépbe pedig bizony méregdrága SSD is kerül. A Crucial ebben szeretné kiszolgálni a felhasználókat. Míg 2024 elején a T700 vitte a prímet, addig mostanra az utód, T705 is megérkezett. Az írási érték 10 GB/s felett alakul, míg olvasni több mint 13 GB/s-os sebességgel tud az SSD. Ez bizony már nyers videófájlok esetében is olyan teljesítmény, melyet mindenki megirigyel.
Ezzel 25 zseniális játékkal bárki könnyedén megtanulhat programozni