A DDR5 memóriák már elérhető árazással várják a vásárlókat a boltok polcain. Kiderült, hogy mennyit hozhatnak a jobb RAM órajelek és időzítések.

2024.07.26. – 2024 közepére nem is kérdéses, hogy a DDR5 memóriák valóban jobb teljesítményt adnak a DDR4-hez képest. Erre éppen pár napja mutattunk rá a TechSpot méréseivel karöltve. Igen ám, de DDR5 generáción belül is hamar el lehet veszni a rendelkezésre álló lehetőségekben. Rengeteg időzítéssel és órajellel találkozhatunk a boltok polcain, az árcédula is ennek megfelelően nő vagy csökken. Különféle megnevezések is gondolkodásra késztethetik az embereket, hiszen előszeretettel használnak rövidítéseket a gyártók. Éppen ezért gyakran felmerül a kérdés a felhasználókban, hogy érdemes-e felárat fizetni extra órajelekért vagy időzítésekért. A Hardware Unboxed videója éppen erre kereste a választ, ráadásul nem csak Intel és AMD szempontból nézték meg, hanem kitértek a 3D V-Cache processzorokra is, illetve a régebbi Intel generációkra is. Nézzük is, hogy mire jutottak!

XMP/AXMP/EXPO, azaz az egykattintásos tuning

XMP és EXPO, azaz az egy kattintásos RAM tuning

XMP és EXPO, azaz az egy kattintásos RAM tuning

A manapság kapható RAM-ok jelentős része csak bekapcsolt XMP / EXPO profil mellett képes hozni azt az órajelet és időzítést, amit ígér a dobozán. Az XMP egy Intel által kifejlesztett technológia, melyet a DDR3 és DDR4 memóriáknál találhatunk meg első körben, mostanra pedig már az AMD alaplapokban is feltűnhetett, igaz más neveken. A processzorok hivatalosan egy megadott órajelig támogatják a memóriákat, ám a valóságban ezek a limitek Intel és AMD oldalról is jócskán kitolhatóak. Az XMP/AXMP/EXPO engedélyezésével az alaplapunk felismeri a modulok optimális beállításait (órajel, időzítés, alidőzítések) és automatikusan be is konfigurálja azt. Gyakorlatilag egy egykattintásos tuningról beszélhetünk, mely azon felhasználók életét könnyítheti meg, akik nem szeretnének kísérletezni a manuális tesztelgetéssel. Az esetek kis részében ez a tuning is instabilitásokat okozhat, ám a felhasználók jelentős része nyugodt szívvel be is kapcsolhatja.

A tesztkörnyezet

A teszt főszereplője 2 AMD és 2 Intel processzor volt a DDR5 memóriák mellett. AMD oldalról a Ryzen 7700X és 7800X3D, míg Intel oldalról az i7-12700K és i7-14700K került megizzasztásra. Az AMD processzorainál egy 5200 MHz-es, CL40-es memória és egy arany középútnak tekinthető, 6000 MHz-es, CL30 RAM esett egymásnaks. Intel esetében színesebb volt a kép, hiszen a 12. generációhoz gyengébb memóriákat kellett párosítani, mint a 14. generációhoz. Ennek ellenére ott is hasonló erő- és árkülönbséget olvashatunk le. A VGA pedig a megszokott RTX 4090 volt, hogy garantáltan ne a videokártya limitálja a tesztek végeredményét.

Az eredmények, konklúzió

DDR5 memória "tuning" eredmények

A fenti videóban az egyes játékok eredményeit külön is megtekinthetjük. Összesen 13 címben estek egymásnak a processzorok és a memóriák. AAA címek is voltak szép számmal, de a szokásos kompetitív játékok sem maradtak ki a szórásból. Ez már elegendő arra, hogy nagyjából valós képet kaphassunk a 2024-ben leolvasható viszonyokról.

A mérések meglehetősen felemás eredményeket adtak a különböző processzorokat megvizsgálva:

  • Az AMD Ryzen 7800X3D esetében mindössze 4% extra FPS-t hozott a drágább és gyorsabb memória. Ezt azonban már régóta tudni lehetett, hiszen a V-Cache miatt kevésbé érzékeny a memóriára a proceszsor.
  • A Ryzen 7700X esetében már 12%-os különbséget olvashattunk le a belépő és a középkategóriás memória között. Itt már megérheti az extra felárat a magasabb órajel és a jobb időzítés.
  • Az Intel 14. generációja szintén kevésbé érzékeny a memóriákra, nagy eséllyel itt is a megnövelt Cache játszhat szerepet. Az 7800X3D-hez hasonlóan ezúttal is 4%-os különbségeket olvashattunk le.
  • Az Intel 12. generációja jóval érzékenyebb a memóriákra, itt is 11%-os teljesítménynövekedést hozott a DDR5-4800 és DDR5-6400 közötti különbség.

Jól látható, hogy még adott márkán és generáción belül is lehetnek eltérések. Az Intel 14. generációja és az AMD V-Cache processzorai kevésbé érzékenyek a memóriákra, ám a 12. generáció és a nem 3D V-Cache AMD processzorok esetében igencsak ajánlott egy középkategóriás DDR5 modul beszerzése.

Ezt olvastad már?

15 videojáték, amivel a nem gamerek is gamerré válnak

×