Úgy tűnik, sose ér véget a magyarázkodás az Assassin’s Creed Shadows afrikai szamurája miatt. Ezúttal az érintetteknek írt levelet a kiadó.

2024.07.23. – A Ubisoft levelet tett közzé az Assassin’s Creed Shadows fekete bőrű szamurája miatt, de ezúttal kifejezetten egy érintett csoportot célzott meg, a japán közönséget, akik körében többen sérelmezték, hogy a kultúrájukat sérti a főhős ábrázolása. Ezzel egy a baj: tévednek, mert nem elég, hogy létezett fekete bőrű szamuráj (vagy legalábbis korabeli képeken akként ábrázolt udvari testőr), még ugyanúgy is hívják a játékban, mint a történelmi alakot, aki egyébként a 16. század végén szolgált egy japán hadurat. Erről itt írtunk bővebben:

Máris támadják az új Assassin’s Creedet a fekete szamuráj miatt, pedig tényleg létezett

 

Bár az Ubisoft emberei és az Assassin’s Creed Shadows írói, fejlesztői nem hibáztak, a közösségi médiában kitört cirkuszra reagálni akartak, hogy eloszlassák az „aggodalmakat” – amelyek nem mellesleg Elon Musk egyik tweetje után kezdtek el vírus módjára terjedni.

Az X-vezér StillGray azon posztjára reagált, amiben a felhasználó arra öszötnzi az Ubisoftot, hogy halassza el és alakítsa át a játékot, az indokolatlan „DEI-injektálás” miatt. Erre írta aztán Elon azt a hamar szanaszét fröcskölő kommentet, hogy „a DEI megöli a művészetet”. DEI alatt persze mindketten a „Diversity, Equity, and Inclusion” (magyarul: sokféleség, méltányosság és befogadás) társadalmi nézőpontot értik, itt abban az értelemben, hogy szerintük az Assassin’s Creed Shadows készítői a DEI nevében túlkompenzálnak és történelemhamisítást követnek el. Ami, ahogy fentebb is írtuk, egyszerűen nem igaz. Ettől független az Ubisoft mentegetőzni kényszerült, mert a közösségi harag nem igazán csillapodik. Hiába, na, sokan továbbra sem akarják fárasztani magukat a tények megismerésével, mielőtt gyűlölködni kezdenek az interneten…

Erről szól az Ubisoft magyarázkodása

„Az Assassin’s Creed Shadows bejelentése óta számos pozitív visszajelzést kaptunk, de néhány kritikát is, beleértve a japán játékosainkét. Osztjuk a történelem iránti szenvedélyüket, és mélyen tiszteljük gazdag örökségük történelmi és kulturális integritása iránti gondoskodásukat” – írja a kiadó, hangsúlyozva, hogy az Assassin’s Creed franchise mindig is arra törekedett, hogy a történelemből inspirációt merítsen, nem pedig arra, hogy pontosan ábrázolja a történelmet (pedig itt félig-meddig még ez is történt). „Célunk inkább az, hogy kíváncsiságot ébresszünk és bátorítsuk a játékosokat arra, hogy fedezzék fel a történelmi környezetet és tanuljanak belőle.”

A közlemény az online kritikákra is kitér: „Elismerjük, hogy néhány promóciós anyagunkban szereplő elem aggodalmat keltett a japán közösségben. Elnézést kérünk ezért! Szeretnénk tisztázni, hogy bár a fejlesztési folyamat során számos emberrel konzultáltunk, ők semmilyen módon nem felelősek a kreatív csapatok által a játékmenet és szórakoztatás érdekében hozott döntésekért.”

Yasuke karakterével kapcsolatban a Ubisoft kifejtette, hogy „egyedülálló és titokzatos élete” ideális jelöltté tette őt egy Assassin’s Creed történet elmesélésére a feudális Japánban.

„Miközben Yasuke szamurájként van ábrázolva az Assassin’s Creed Shadows-ban, elismerjük, hogy ez vitatott és megbeszélés tárgyát képezi. Ezt gondosan be is építettük a narratívánkba” – zárja rövidre az Ubisoft azzal, hogy a játék történetében teljesen kibontják, ki is az a valóban élt és létezett Yasuke.

Az Assassin’s Creed Shadows november 15-én jelenik meg PS5, Xbox Series X/S, PC, Mac és Amazon Luna platformokra.

Gábor János

Ezt is olvasd el a témához – érdemes:

A God of War csak szemezget, de EZ az 5 játék csillagos ötös történelemből!

×