Magyar diákoknál se lehet mobil a suliban - a rendelet nem kegyelmez
Bár feltételes módban kezelendő (még), hogy ősztől új idők járnak az iskolai okostelefon-használattal kapcsolatban, elég esélyes, hogy megtörténik.
Bár feltételes módban kezelendő (még), hogy ősztől új idők járnak az iskolai okostelefon-használattal kapcsolatban, elég esélyes, hogy megtörténik.
Bár feltételes módban kezelendő (még), hogy ősztől új idők járnak az iskolai okostelefon-használattal kapcsolatban, elég esélyes, hogy megtörténik.
2024.07.20. – Talán te is hallottál róla, hogy a szeptemberben induló tanévtől komoly változás állhat be az iskolai okostelefon-használat szabályaiban. Igaz, hogy erről még csak egy rendelettervezetet adott ki a kormány, amire még pár napig reakciókat várnak társadalmi egyeztetés címén, nem lennék meglepve, ha ez – sok más így előkészített változáshoz hasonlóan – lefutott meccs lenne.
Mi is sokszor próbáltunk meg igazságot tenni a kérdésben,
hogy a mobil, a tablet vagy az okosóra gátolja-e a tanulást, vagy éppen ellenkezőleg: hasznos lehet a suliban. Legutóbb arra jutottunk – egy középiskolai igazgatóhelyettes véleményét kikérve -, hogy megfelelően nyitott tanári kontroll alatt jobb bevonni a mobilokat az óra menetébe, mint kategorikusan megtiltani a használatukat. A pozitív példa és hozzáállás ellenére kijelenthetjük, hogy az oktatási intézmények fenntartói és a tanárok többsége inkább a tiltás vagy a korlátozás mellett van, és nem is precedens nélküli Európában. Itt egy ír szabályon keresztül szemléltettük, hogy hogyan is néz ki az, amit ősztől jó eséllyel a magyar gyerekek is a nyakukba kapnak.
Szeptember 1-jétől vezetnék be az új szabályokat, a „Tiltott és használatban korlátozott tárgyak köznevelési intézményben” című rendeletben, aminek a(z egyelőre) tervezete meghatározza, hogy mit tilos bevinni a suliba és mi az, amit csak korlátozottan lehet használni. Ebből talán ez lenne a legfontosabb részlet, ami bunkósbottal irtja ki a mobilt az intézményekből: a tiltott tárgyak közé tartoznak a 18 éven aluliaknak nem értékesíthető holmik, a közbiztonságra különösen veszélyes eszközök, valamint minden más, aminek a birtoklása büntetendő. Ez eddig oké, nincs meglepetés. Csak a folytatásban. A korlátozott eszközök közé tartoznak a telekommunikációs eszközök – különösen a mobiltelefonok, a kép- vagy hangrögzítésre alkalmas eszközök és az internetelérésre alkalmas okoseszközök.
Bumm.
A tervezet nem tesz különbséget az általános iskolák 1-8. évfolyamán, a gimnáziumok 5-12. évfolyamán vagy a szakgimnáziumok 9-13. évfolyamán tanulók között, szóval nyugodtan lehet a fejeket a falba verni: 18 év alatt mindenkire egyformán vonatkozó korlátozás lesz. Az eszközöknek a tárolásáról az intézménynek kell gondoskodni, elzárt helyen, a házirendben meghatározott módon, ami minimum felvet néhány – a tervezetben külön nem részletezett – gyakorlati kérdést:
Megannyi kérdés, amivel még így is csak a felszínt karcolgatjuk. Mert ami eddig kiderült, nem tartalmaz túl sok konkrétumot.
Ami a jövőben a legtöbb vitát okozhatja, az a vagyonvédelmi kérdés. Vegyünk például egy kicsike, száz diákot fogadó iskolát. A Magyarországon 2023-ban kapható okostelefonok átlagára 150 ezer forint volt. Nem nehéz kimatekozni, hogy a suli portás bácsija (ha van egyáltalán) mostantól minden egyes nap 10-15 millió forint értékű mobil műszaki cikkért kénytelen felelősséget vállalni. Mi van, ha beázik az irodája? Vagy nyitva felejti, amikor elmegy a mosdóba és meglovasítják őket? Vagy simán célpontjává válik egy rablásnak, mert tudni lehet, hogy hol tárol kazalban legalább száz értékes műszaki cikket?
De mindettől vonatkoztassunk el: legyen az iskolák meg a tankerületek baja, hogy levívják egymás között a gyakorlati problémákat! Azért ne feledd, hogy az intézkedés miatt téged nem érhet anyagi kár – szóval állj ki magadért, ha a tárolás közben baja esik a kütyüdnek! Lényeg, ami lényeg, ha a rendelettervezetből rendelet lesz és hatályba lép, akkor a portánál nem nagyon viheted bentebb a suliba a telefont. Ha az ötletét is utálod, hogy mostantól az iskola kapujában le kell adni a mobilt, akkor a [email protected] tudsz reklamálni a Belügyminisztériumnál.
Mit tegyél és mit ne, ha hőhullám alatt játszol? Így győzd le a meleget!