Elon Musk agyi chipje "szuperképességeket" is adhat majd az embereknek
Elon Musk-ot sűrűn hasonlítják a Marvel képregényekből jól ismert Tony Starkhoz. Mindketten dúsgazdagok és feszegetik a tudomány határait.
Elon Musk-ot sűrűn hasonlítják a Marvel képregényekből jól ismert Tony Starkhoz. Mindketten dúsgazdagok és feszegetik a tudomány határait.
Elon Musk-ot sűrűn hasonlítják a Marvel képregényekből jól ismert Tony Starkhoz. Mindketten dúsgazdagok és feszegetik a tudomány határait.
2024.07.12. – Elon Musk egy dél-afrikai származású amerikai vállalkozó és mérnök, aki a modern technológiai világ egyik legbefolyásosabb alakja. Számos területen végzett úttörő munkássága jelentős hatással volt az iparra, különösen az űrkutatás, az elektromos járművek, a megújuló energia és a mesterséges intelligencia területén.
Musk egyik első nagy sikere a Zip2 nevű cég volt, amit 1999-ben a Compaq vásárolt meg közel 300 millió dollárért. Ezt követően megalapította az X.com-ot, egy online fizetést segítő céget, ebből lett később a ma is ismert PayPal. A PayPal-t 2002-ben az eBay vásárolta meg 1,5 milliárd dollárért. 2002-ben megalapította a Space Exploration Technologies Corp.-t, ismertebb nevén a SpaceX-et, azzal a céllal, hogy forradalmasítsa az űrutazást és csökkentse az űrutazás költségeit. Ezzel pedig végső soron lehetővé téve az emberi élet terjeszkedését a világűrben. A SpaceX számos mérföldkövet ért el, beleértve a Falcon 1, a Falcon 9 és a Falcon Heavy rakéták fejlesztését és üzembe helyezését. A cég elsőként juttatott magánfinanszírozású űrhajót a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), és 2020-ban az első, embereket is alkalmazó küldetést is végrehajtotta a Crew Dragon űrhajóval.
Elon Musk 2004-ben fektetett be a Tesla-ba, így egyik legfőbb finanszírozójává, s később vezérigazgatójává vált. A Tesla egyik legnagyobb vívmánya az autóiparban a teljesen elektromos meghajtású autók tömeggyártásának megvalósítása és a fenntartható energiaforrások népszerűsítése.
Ám amivel mostanában a legtöbbször bekerül a hírekbe, az a Neuralink projekt. A cég az agy-számítógép interfészek fejlesztésével foglalkozik, egyik legfőbb céljuk az emberi agy és a mesterséges intelligencia közötti kommunikáció javítása. A Neuralink saját fejlesztésű chipje lehetővé tenné az agyi aktivitás valós idejű monitorozását és modulálását, ami forradalmasíthatná az orvosi kezeléseket, különösen a neurológiai rendellenességek, mint a Parkinson-kór és az epilepszia terén. Musk hosszú távú víziója szerint a technológia segíthetne a mesterséges intelligenciával való szimbiotikus együttműködésben, valamint az emberi kognitív képességek jelentős bővítésében.
Ami viszont még mindig szürke zóna, hogy ehhez emberkísérleteket kellene folytatni. Van, aki egyetért Musk mozgalmával, de természetesen olyanokkal is találkozni a világhálón, akik ezt etikátlannak tartják. A jog sem feltétlenül áll a tech zseni mellett, így ez a Neuralink projekt az elmúlt években nem szárnyalt oly mértékben, ahogy azt a milliárdos feltehetően szerette volna. Az első áttörés idén januárban történt, amikor is megengedték Musknak, hogy egy Noland Arbaugh nevű 29 éves férfin elvégezzék az első chipkísérletet. S míg nem ment minden zökkenőmentesen, a kísérlet összességében pozitív eredményeket hozott. Maga a chip Arbaugh agyában nem dolgozik úgy, ahogy azt megtervezték, de így is hatalmasat lendített a beteg életszínvonalán. Még Civilization Vi-ot is tudott játszani, pusztán az agyát használva.
Improved version of @Neuralink update
pic.twitter.com/zk3cdbMtEC— Elon Musk (@elonmusk) July 11, 2024
A napokban Musk arról beszélt, hogy a Neuralink chip – ha sikerül kiküszöbölni minden gyermekbetegséget – nem csupán a gyógyításban vehet részt a jövőben. Ha megfelelően alkalmazzák, akkor akár fel is turbózhatja az emberi agyat ezzel pedig „szuperképességeket” adva annak tulajdonosának. Elsőre igencsak sci-fi szagú megszólalás, de ha ez beigazolódik, Musk nem csak a tudományt, hanem akár az emberiséget is átformálhatja. Még leírni is hátborzongató!
Soha nem volt még ilyen olcsó minden idők legjobb roguelike akció-RPG-je