A fiatal internetezők 65 százaléka tartja magát videós tartalomgyártónak, illetve influencernek egy friss felmérés alapján.

2024.07.08. – Amikor nálunk Magyarországon elterjedt az internet, sok tartalomgyártót ismertünk meg, bár akkor még alapvetően ez nem életcél, inkább hobbi volt, ami kinőtte magát. Mára azonban sokat változott a világ, és a netes közösségi tartalmakat a fiatalok alakítják. Akik csak tartalomnézésre használják az internetet, ők vannak kisebbségben, legalábbis egy bizonyos országban biztosan. Nemrég készült az Egyesült Államokban egy felmérés, amit a Z genecárió körében végeztek, és bizony kiderült, hogy többen tartják magukat tartalomgyártónak, mint gondolnánk. A fiatalok nagy része számára influencernek lenni a nagy álommunka.

Z generáció és a net

Van egy olyan elképzelés, ami szerint egy online közösség felhasználóinak csak minden 10. tagja tesz közzé új tartalmat, a tömegek inkább azért jelentkeznek be, hogy képeket, videókat nézegessenek. Na, ez az elv most az Egyesült Államokban megbukni látszik, legalábbis egy felmérés alapján. A YouTube ugyanis megállapította, hogy a Z generáció – amit a 14 és 24 év közötti korosztályként definiált65 százaléka videós tartalomgyártóként jellemzi magát. A YouTube a felmérést a SmithGeiger kutatócéggel közösen végezte a platformon tapasztalható trendek elemzésének részeként.

Mi derült ki?

Egyrészt az, hogy a Z generáció, tehát a 14 és 24 év közöttiek már nem csak nézik a tartalmakat, hanem maguk is gyártják őket, például azzal, hogy saját videókkal reagálnak videókra, kommentelik azt, reakciós videókat készítenek. A felmérésből az is kiderül, hogy az ilyen videókkal már jobb eredményt lehet elérni, mint az eredeti tartalommal. Például többen megnézik a Fallout sorozatról alkotott videós véleményvideókat, mint mondjuk a sorozat eredeti előzetesét. Hoppá! Ebben persze nagy segítség, hogy ma már nagyon könnyű videót készíteni mobilon is, a TikTokon például baromi egyszerű bármit megcsinálni. Erre válaszul a YouTube és az Instagram is saját rövid videós eszközöket indított. A YouTube Shorts 2021-ben indult, és olyan tartalmakat eredményezett, amiket milliárdok néztek meg. A lényeg tehát, hogy a fiatalok kétharmada már inkább tartja magát tartalomgyártónak, mint fogyasztónak.

Tudtad, hogy az Unibeten Esport meccsekre is lehet fogadni? Most 20 000 Ft sportfogadás bónusz + 60 ingyen pörgetés vár, ha regisztrálsz! (x)

Fiatalok

Visszatérve picit a számokhoz: a Pew Research Center tavaly év végén azt mondta: a YouTube és a TikTok a legnépszerűbb közösségi oldal az amerikai tizenévesek, a 13-17 éves korosztály körében. A tizenévesek 16 százaléka mondta azt, hogy „szinte állandóan” használja a YouTube-ot, a TikTok esetében ez 17 százalék volt. Brendan Gahan, a Creator Authority nevű influencer-marketing ügynökség vezetője szerint a videó most az internet nyelve.

„A Z generáció számára ma ez a legvágyottabb munka, és egyre fiatalabb korban kezdik el. Egyre nagyobb lesz a verseny a nézőkért” – mondta.

Egy másik szakértő, az eMarketer elemzőcég egyik vezetője szerint a fiatalok már nem igazán bíznak az online marketingesek reklámjainak. Sokkal inkább a Z generációs társaik tartalmait, véleményét, ajánlásait tartják a hiteles információnak.

„Hiányzik a bizalom néhány hagyományosabb médiaforrás iránt. A hozzájuk hasonló emberekhez fordulnak, hogy képesek legyenek megérteni és elemezni azokat a dolgokat, amelyeket a hírekben, a társadalomban, a popkultúrában vagy a szórakoztatóiparban látnak” – mondta.

Szóval a fiatalok nem csak tartalomgyártók lesznek, de a korosztályon belül bizony fontos információforrássá is válnak, aminek persze megvannak a veszélyei. Manapság akárki akármit mondhat a neten, ha elegen ismerik vagy követik, sokan lesznek, akik hisznek neki, még akkor is, ha nem kéne. Ilyen világ van!

Ezt láttad már?

Takaríts, mert lehal! – Így pucolhatod ki alaposan az Xbox Series S-t

×