Ha túl vékony a falad és zavarnak a szomszédok, akkor az MIT kutatócsapatának legújabb találmányát, a zajszűrős lepedőt neked találták ki!

2024.06.06. – Azok, akik laktak már társasházban, pontosan tudják, mennyire kényelmetlen tud lenni, ha a vékony falakon átszűrődnek a hangok. Nem, itt most nem feltétlenül ARRA gondolok, bőven elég, ha a lazítós szombat délutánunkat megzavarja a szomszéd család veszekedése, vagy a mellettünk lakó srác üvöltözése Fifázás közben. Jelenleg ezzel nehezen tudunk mit kezdeni, csupán csak meg tudjuk kérni a zajforrásokat, hogy esetleg tekerjék lejjebb a saját hangerejüket. Persze ez sem tökéletes megoldás, hiszen vagy elérjük a célunkat, vagy nem. Azoknak az embereknek szeretne most kedvezni a Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) kutatócsapata, akik számtalanszor találják magukat hasonló helyzetben egy héten. Kifejlesztettek ugyanis egy olyan zajszűrős anyagot, amiből ha ágyneműt készítenek, jelentős mértékben növelhetjük környezetünk hangszigetelő képességét.

Ami még izgalmasabbá teszi a találmányt, hogy ez az új anyag nem csupán kioltja, vagy éppen blokkolja a beérkező hanghullámokat, hanem azokat akár vissza is tudja verni a zajok forrása felé. A tesztelések során arra jöttek rá a kutatók, hogy a selyem a leghatékonyabb anyag, amire vékony piezoelektromos szálakat tudnak rögzíteni.

És hogy miért fontos ez?

A piezoelektromosság olyan fizikai jelenség, melynek során bizonyos anyagokon (kristály, kerámia) összenyomás hatására elektromos polarizáció (töltésszétválasztás) lép fel. Így a mechanikai feszültségváltozás elektromos feszültséget hoz létre. Ilyenek lehetnek például az öngyújtók is. Az Advanced Materials című tudományos lapban megjelent publikáció szerint amikor elektromos töltés halad át a piezoelektromos szálon, az anyag deformálódik. Az áram ingadozása esetén a szál gyorsan változtatja az anyag alakját, így lehetővé válik, hogy olyan formát vegyen fel, ami kioltja a beérkező hanghullámokat. Hasonló elven működnek a zajszűrő fülhallgatók is. – fejtette ki a HVG.

zajszűrős

A technológia működése a gyakorlatban

A tesztelések során a módosított selyemdarabbal 70 decibeles hangot tudtak kiadni a kutatók, valamint a beérkező hangokat 37 decibellel csökkentették. Természetesen ez a találmány akkor is jól tud jönni, ha nem szeretnénk, hogy a hálószobából érdekes hangok szűrődjenek ki, de elsősorban azoknak lesz áldás, akik vékony fallal rendelkező lakásokban laknak.

Ezt olvastad már?

Elstartolt a Warzone x Gundam esemény, ütős jutalmakat szerezhetsz meg

×