8 korszakos játékremek, amikben az időjárás a második főszereplő
A játékok azonnal beszippantó hangulatának megteremtése egy külön mesterség, az időjárás például könnyen második főszereplővé is válhat.
A játékok azonnal beszippantó hangulatának megteremtése egy külön mesterség, az időjárás például könnyen második főszereplővé is válhat.
A játékok azonnal beszippantó hangulatának megteremtése egy külön mesterség, az időjárás például könnyen második főszereplővé is válhat.
2022. 01. 24. – Bizonyos játékokban, főleg a nyílt világúakban, rendkívül fontos tényező a környezet kialakítása, aminek legalább annyira kiemelt eleme lehet az időjárás, mint mondjuk a kellően érdekes mellékküldetések, a gyűjtögetni valók, vagy maguk a karakterek.
A megfelelő környezeti viszontagságok játékba ültetése ugyanis olyan mértékű pluszt, mélységet ad egy-egy alkotáshoz, ami nem csak képes akár kompenzálni bizonyos hiányosságokat, de sokkal élőbb, hihetőbb, átélhetőbb lesz az adott világ. Ha pedig igazán értő csapatról van szó, akkor a változó időjárással még csavarnak is egyet a játékmeneten.
Ez pedig már külön művészet is lehetne, ezért most egy szép nyolcas listába gyűjtöttem azokat az alkotásokat, melyekről messze kimagaslanak, ha az időjárásukról van szó.
Idestova 12 éve, hogy megjelent a Stalker sorozat második része, a Call of Pripyat, ami a két évvel korábbi első rész szinte összes hibáját volt hivatott rendbe tenni. Ez természetesen nem sikerült neki maradéktalanul, amiben viszont verhetetlen volt, az a borzongató atmoszféra megteremtése, amiben a legnagyobb szerepe az időjárásnak volt.
Ezt a legjobban az példázza, hogy mikor leszakadt az ég, mi sokszor inkább húzódtunk fedél alá és vártuk ki míg alább áll a zivatar, mintsem úgy játsszunk. Na meg azok a villámok!
A Ubisoftot megannyi kritika érte a The Division miatt, ami egy részről jogos, míg a másikról egy icipicit eltúlzott volt. A Massive Entertainment játéka remekül értelmezte a looter-shooter műfaját, amit egy olyan elképesztő atmoszférával és hangulattal öntöttek nyakon, amilyet nagyon kevés másik játékban láthatunk és érezhetünk viszont.
A New York utcáira szállingózó és/vagy viharosan hulló hó, az alászálló köd pillanatok alatt eléri azt, hogy csak úgy céltalanul bolyongjunk. Nem is olyan csoda, hogy magára a környezeti hatásokra egy komplett játékmódot is felhúztak később.
A Ubisoft fejlesztői fejlesztőit sok dolog miatt lehetne ostorozni és kritizálni, az időjárás játékba ültetéséért viszont külön díjat érdemelnének. A Black Flag messze az egyik legjobb AC, amit nagyban köszönhet az óriási és szabadon behajózható világának. Az időjárási viszontagságok a szárazföldön nem nagyon, a hajó fedélzetén viszont annál inkább jelentős hatással van a játékmenetre.
Az itt látott tengeri viharokhoz foghatót játékban maximum csak a Sea of Thieves-ben láthattunk, de megkockáztatom, hogy ők is a Black Flag-ből inspirálódtak. A háborgó óceán egyszerűen fenomenális és rémisztő, amit először látva nem tudja az ember elégszer visszarakni az állát a helyére.
Megosztott hely az ötödik, szóval majd a komment szekcióban tegyétek le a voksotokat valamelyik mellett. Én ugyanis nem tudok dönteni a DriveClub és a Forza Horizon 4 között, hiszen mindkét játékban egészen elképesztő szinte tornázták az időjárást és annak hatásait a játékmenetre. Utóbbi játék például külön szezonokat szentelt az időjárásnak.
A Mad Max játékadaptáció hihetetlenül lesajnált játék volt a gamer sajtó részéről, amin én csak fogom és hevesen rázom a fejem. A játék megannyi részen nem volt kiemelkedő, sokkal inkább átlagos, viszont amit a változó időjárással művelt, az fenomenális volt.
Emlékeztek még a Mad Max: Fury Road homokviharban játszódó jelenetére? Mert a játék tele van vele, és egészen elképesztő egy élmény!
A legutóbbi Zelda játék nem csak a nyílt világú RPG műfajában mutatott valami egészen újat és egyedit, hanem a világának az időjárásában és annak különböző hatásaiban a játékmenetre nézve. Nem elég ugyanis, hogy esőben nehezebb megmászni a köveket, sziklákat, de még a fémből készült fegyvereink is vonzzák a villámokat. Ez pedig csak egy aspektusa Hyrule környezeti viszontagságainak.
A CD Projekt RED annyira komolyan vette a környezet és az időjárás megalkotását, hogy nem kis csapatot állítottak a feladatra. Ennek pedig meg is lett az eredménye, hiszen mind a mai napig az egyik „legimmerzívebb” alkotás, amivel találkozhatunk, pedig lassan már 6 éves játékról van szó.
Az ágak recsegése, ahogyan a szél elfúj a fák törzsei és lombjai között, ahogyan mozgatja azok koronáját. A kisebb és nagyobb zivatarok, viharok hangja, a villámlások és az utánuk jövő robaj olyan pluszt adnak, amit egyszerűen még leutánozni is szinte lehetetlen. Nem is csoda, hogy a világon csak egyetlen játéknak sikerült Geralt harmadik kalandján ebben a formában túltennie.
Más talán nem is állhatna az első helyen, ha a környezetről és időjárásról van szó, mint a Rockstar Games remekműve, a Red Dead Redemption 2. A fejlesztők akkora figyelmet szenteltek mindezekre, hogy sokszor teljesen a héttérbe szorul a tényleges cselekmény is, igaz, magának az időjárásnak is narratív szerepe van. Mindenki döntse el maga, hogy ez mennyire jó vagy rossz, én mindenesetre órákig képes vagyok ellovagolni a világában, pusztán ezekre figyelvén.
A RDR2 időjárása egészen széles skálán mozog, jelenleg ő a legjobb ebben a kategóriában, és megkockáztatom, hogy egy jó darabig ő is marad.
Az MS Flight Simulator 2020 egészen forradalmi időjárás terén, mely mellett nem lehet elmenni szó nélkül. A repülőszimulátor nem csak fotorealisztikus látvánnyal operál, hanem valós idejő időjárással is, így tényleg a valódi világ meteorológiája köszön benne vissza.
Amit a Flight Simulator művel, azt egyszerűen nem lehet egy lapon említeni a listán szereplőkkel, ezért neki díszvendég helye jutott. Ez kérem, egy technológiai csoda.
Természetesen megannyi más játék is akad még, melyeket szintén megemlíthetnénk, például az Animal Crossing, vagy a Far Cry játékok valamelyikét, esetleg a Death Strandinget. Szóval, ha valamit esetleg hiányolsz, akkor egy kommenttel egészítsd ki a listát!
Gyönyörű világvége – A 10 legélvezetesebb posztapokaliptikus videojáték