A Spider-Man 2 csak addig elfogadó és progresszív, amíg jól fogy
A szerző véleménye nem azonos a szerkesztőség tagjainak álláspontjával. Úgy is kezelendő!
A szerző véleménye nem azonos a szerkesztőség tagjainak álláspontjával. Úgy is kezelendő!
A szerző véleménye nem azonos a szerkesztőség tagjainak álláspontjával. Úgy is kezelendő!
2023.10.31. – Felhőkarcolókon szaladgáló szuperemberek, másik univerzumból származó idegen szimbióta, mutáns gyík- és homokemberek, meg mindenféle furcsaság simán belefér a Spider-Man 2-be, elvégre egy képregény-adaptáció, vagy micsoda, na de a homoszexualitás, úgy LMBT bárminemű megjelenítése, na az tabu. De nem baj, ott tiltják a dolgot, ahol nem szégyellik, de van valami különös bája annak, amikor a progresszivitására és elfogadására oly büszke nagyvállalat gerince kettébe hajol az emberi jogok törvényi úton való lábbal tiprása előtt csak azért, mert ellenkezőleg fájna picit a pénztárcának.
Aki nem tudná, vagy lemaradt a hírről, annak gyorsan vázolom a szitut: október 20-án megjelent a PS5 újabb exkluzív nagyágyúja, a Spider-Man 2, amivel a Sony nyilván bankot robbantott. Az Insomniac fejlesztőcsapatának játéka óriási siker lett, mondjuk, meg is érdemlik, tényleg jó a cucc. Szaúd-Arábiában viszont egy kicsivel többet kellett várni a programra, ott ugyanis egy egészen különleges törvény szabályozza, hogy pontosan mi és hogyan jelenhet meg egy médiatermékben. Homoszexualitás, vagy úgy LMBT-személyek és szimbólumok tiltólistásak, azaz abban a filmben, sorozatban, reklámban, és persze videojátékban, ahol ezekre egy kicsit is utaló dolgokat vélnek felfedezni, azonnal eltűnnek az országból.
Mivel a Spider-Man 2-ben akad ilyenből egy-kettő: itt-ott például büszkén lengedező szivárványos Pride-zászlók vannak kihelyezve, meleg párok sétálnak az utcákon, de még egy dedikált mellékküldetés is szól azokhoz, akik azonos nemű személybe szerelmesek, ezért a szuperjófej Sony kiemelt figyelmet szentelt a távol-keleti ország érzékeny játékosainak, akik ilyesmivel már garantáltan nem fognak találkozni a játék története során. De ez ne tévesszen meg senkit, még mindig ugyanarról a Sony-ról beszélgetünk, ami nem is olyan régen egy elhelyezett transz-jelképpel elhintette az LMTQ+ rajongók körében, hogy a Pókverzum animációs filmsorozat Gwen Stacy-je transznemű.
Most ugyanez a Sony fogja az összes meggyőződésnek, emberjogi állásfoglalásnak hazudott tartalmat, amit a játékába pakolt, vagy ez alapján lehet, hogy beleerőltetett, és némi profit reményében lelkiismeretfurdalás nélkül bevágja a kukába. Mondjuk nekem pont nem lett volna bajom, ha mindezeket eleve kihagyják, ahogyan attól sem fordulna ki a szemem, ha még ezeknél is több lenne a Spider-Man 2-ben. A gátlástalan képmutatástól viszont már elkezd forrni a gyomorsavam:
az ultraprogresszív fejlesztőcsapat Insomniac egyetlen tagja számára sem volt problémás öncenzúrát gyakorolni, kivágni azokat a tartalmakat és szimbólumokat, melyekkel még néhány napja büszkén paroláztak Twitteren és a nyugati médiában.
Mert, hogy a Sony-nak, egy multinak nincsenek saját meggyőződései, hogy az állásfoglalásait mindig és minden esetben kizárólag a profit érdekében teszi, hogy épp úgy és arra fordul-hajlik, ha kell törik, amerre a hasznot szagolja, na az nem újdonság. De hogy a roppant önérzetes játékfejlesztők között egyetlen ember sem akadt, akinek ez már nem fért bele, az azért elég problémás.
Problémás, mert elvtelennek hat, miközben ennek ellenkezőjét próbálják lenyomni sok másik játékos torkán. Sok rajongónak azt üzenik, hogy a szaúdi royaltiért (bevétel/eladás alapú pénzjutalom) simán elárulják őket, hogy valójában semmi sem szent, ha pénzről van szó. A másik oldalon pedig még tovább erősíti azt a látszatot, hogy az összes LMTQ+ tartalom egy propaganda csupán, hogy valójában semmit sem számítanak, hisz lám, egy másik helyen, ahol semmilyen formában nincsenek jelen, ugyanúgy működik a történet, a karakterek, a miliő, semmivel sem lett kevesebb a játék.
Mert valójában ez is egy kritika: az ilyesféle tartalmak igazából csak mutiba készültek a kirakatba, ugyanis ha jelentenének valamit, akkor hiába cseréljük le a zászlók textúráját, vagy ki szavakat, onnan valami érezhetően nagyon hiányozni fog, ha épp nem esik szét a hiányától az egész. De nem: a pókjátékból néhány nap alatt sikerült úgy kiradírozni mindent, hogy ha most valaki Magyarországon újrajátszaná a szaúdi verziót, lehet fel sem tűnne neki, hogy nem ugyanaz a kettő. Az pedig már egy másik kérdés, hogy az LMTQ+-közösségeknek meddig fér majd bele, hogy marketing célokra használják őket? Mert ezek után ne legyenek kétségeink: csak azért kerülhettek bele a szimbólumaik, mert megmérték, hogy mennyit tudnak eladni velük, mint nélkülük.
A Spider-Man 2 ettől persze nem lesz rosszabb játék, mint amilyen. Az jelenleg agyonimádott fejlesztők viszont remélem több pénzt kaptak ezért, mint kéthavi Spáros bevásárlás, bár igaz, mindenki éppen annyit kap a lelkéért, amit a most épp Sony-nak nevezett keresztúti démon felajánl. Nem többet, és nem kevesebbet.
A szerző véleménye a sajátja, semmilyen mértékben és formában nem reprezentálja a szerkesztőség más tagjait!
200 évvel ezelőtt így képzelték el a jelenünket – Mennyiben lett igazuk?