3 kiváló program, amikkel tesztelheted videokártyád teljesítményét és hőmérsékletét
Több szempontból is aktuális téma lehet ez most.
Több szempontból is aktuális téma lehet ez most.
Több szempontból is aktuális téma lehet ez most.
2022. 07. 11. – A nagy nyári melegek miatt bizony gondok akadhatnak az alapjáraton is a határokon mozgó, régebbi hűtésekkel, de a használtpiacon máig keringő bányászkártyák miatt is sokak feje, na meg gépháza főhet. Játékok alatt nem minden esetben hajtja magát 100%-on a kártya, így érdemes lehet egy vagy több programmal is letesztelnünk vásárlás előtt a használt egységeket, meglévő VGA esetében pedig a hőség szolgálhat kiváló apropóval.
A bejegyzésben 3 programot veszünk górcső alá, az egyik esetében a hőmérsékletek mellett a kártyák nyers erejét is monitorozhatjuk, bár általában a két érték kéz a kézben jár. Azaz magas hőmérsékletek mellett a kártyák visszavesznek erejükből, így gyengébb számítási értékeket kapunk.
Nézzük is, hogy milyen programokkal érdemes stressztesztelnünk a videókártyákat!
A gépünk specifikációit az utolsó alkatrészéig kiíró és felismerő AIDA 64 bizony több beépített tesztprogrammal is rendelkezik. Ezek közé tartozik az általános jellegű stresszteszt, mely a processzor, memória és háttértárak mellett a videókártyákat is megizzaszthatja. A stressztesztet az „Eszközök -> Rendszer stabilitásteszt” menüpont alatt érhetjük el. Ezután bal oldalon a GPU előtti boxot be kell pipálnunk és máris indulhat a teszt. Fél egy óra alá ne adjunk, így átfogó képet kaphatunk kártyánk hűtési teljesítményéből. A temperatures fülön menet közben is követhetjük a hőmérsékleteket, de akár a HWInfo-t is használhatjuk erre a célra. Az Aida 64 30 napos próbaverzióit innen töltheted le.
A 3DMark Demo verzióját Steamen keresztül érhetjük el, ehhez a hivatalos áruházi oldalon a „Download Demo / Demo letöltése” gombot kell keresnünk. Ezután úgy indíthatjuk, mint bármelyik játékunkat a kliensből. A limitációk miatt „csak” a Time Spy benchmark elérhető, de bőven elég lesz ez nekünk. A futtatása után a fenti felületet kapjuk, melyen több értékes adatot is megtalálunk.
A Graphics Score résznél a videókártyánk, míg a CPU Score résznél a processzorunk eredményeit olvashatjuk le. A program ezt összesíti, majd hozzáméri a szintén ilyen hardverekkel rendelkező játékosok Average / Átlagos értékeihez. Így hamar kiderülhet, hogy ha valamilyen komolyabb hőmérsékletet vagy teljesítményt érintő probléma van a kártyával. A monitoring résznél pedig ellenőrizhetjük a pontos adatokat, legyen szó fokokról vagy órajelekről.
A rettegett stresszteszt, mely a közösséget is megosztja. A program a végletekig kihatja a videókártyánkat, így használatával pillanatok alatt kiderülhet, hogy ha valami nem stimmel a hűtéssel. Vannak, akik évek óta ezt használják mérésekhez, a Linus Tech Tips csatorna is előszeretettel ehhez nyúl. Mások szerint hosszútávon veszélyes lehet a kártyákra, hiszen több VGA is elhasalt már teszt közben. Sok esetben azonban alapból haldokló videókártyáról beszélhetünk, melyeknek csak szimplán bevitte a FurMark az utolsó döfést. Ennek ellenére csak saját felelősségre futtassuk, az első két teszt is elegendő lehet a hőmérséklet/teljesítményproblémák kimutatására. A hőmérsékletet jelzi a program felülete, de itt is bevethetjük a HWINfo alkalmazást.
A fenti programok esetében a hőmérsékletet kell figyelnünk. Amennyiben ez 80, nagyon gyenge hűtéssel ellátott példányoknál 85 alatt van, akkor nincs okunk panaszra. Az ideális hőmérséklet a tesztek alatt 55 és 70 között van valahol, ám értelemszerűen egy egyventilátoros RTX 3070 nem fogja egy 3 ventis Asus Strix szintjét hozni. A 3DMark esetében árulkodó lehet még a kapott pontszám, ha nagyon eltérünk negatív irányban az Average értéktől, akkor gyanakodhatunk arra már a hőmérséklet adatok ellenőrzése előtt is, hogy a hűtés nincs rendben.
A processzorok pasztájának, hűtésének cseréjéhez képest egy sokkal komplexebb műveletről beszélhetünk a videókártyák esetében, így csak saját felelősségre és megfelelő előkészülettel vágjunk csak neki az újrapasztázásnak és a kártya szétszedésének. Amennyiben nem vagyunk biztosak magunkban érdemes szakemberhez fordulnunk, hiszen akár tönkre is tehetjük a VGA-t, ha valamit rosszul csinálunk.
Borítókép: Youtube / JayzTwoCents
Nvidia GeForce RTX 4060 vs. RTX 4060 Ti – Melyik középkategóriás kártyát válasszuk?