Régebbi kártyákon is működik - Így kapcsold be az Nvidia beépített FPS boosterét
Itt nincs szükség RT magokra, így akár GTX 750-en is futhat az algoritmus.
Itt nincs szükség RT magokra, így akár GTX 750-en is futhat az algoritmus.
Itt nincs szükség RT magokra, így akár GTX 750-en is futhat az algoritmus.
2022.04.05. – Az elmúlt időszakban mindegyik nagyobb VGA gyártó kifejlesztett valamilyen skálázási megoldást. A működési mechanika jelentősen eltérhet egymástól, a lényeg azonban ugyanaz. A videókártya a monitorunk natív felbontásához képest egy alacsonyabb felbontású képet renderel ki, majd ezt az adott algoritmus feljavítja olyan szintre, hogy élvezhető képet kapjunk. Az ilyen technológiák közé tartozik a DLSS 2 és 3, az FSR (1.0/2.0/3.0) és az Intel féle XeSS is. A DLSS az Nvidia RTX kártyákban található magokra épül, így korlátozott a támogatása, míg az FSR és a XeSS szabadon elérhető AMD, Nvidia és Intel videókártyákra is.
Sokan nem is tudnak róla, de létezik egy másik algoritmus is az Nvidia kártyákhoz, az Nvidia Image Scaling!
A házon belüli DLSS-től eltérően ez inkább az FSR-hez hasonlít, hiszen nem használ gépi tanulást és mesterséges intelligenciát sem. Ennek köszönhető, hogy már Maxwell (GTX 750+) architektúrától elérhető és gyakorlatilag bármelyik játékkal működhet, a hátulütője, hogy a DLSS képminőségét azért nem tudja biztosítani.
Nyissuk meg az Nvidia Vezérlőpultot, egy egyszerű startmenüs kereséssel is feldobja a Windows. Ezt követően a bal oldali menüpontok közül válasszuk ki a 3D beállítások kezelése szekciót. Ha a legfrissebb Nvidia driver van a gépünkön, akkor az első sorban meg is találjuk a képméretezés lehetőségét, kattintsunk is a „Ki” szövegre.
Ekkor a fenti kis ablak jön elő, itt kattintsuk át „Be” állásra a rádiógombot, majd kezdjünk el kísérletezni az élesítési csúszkával. A „csodálatos” Fedvényindikátor fordítás egy overlay-t takar valójában, mellyel azt követhetjük nyomon, hogy aktív-e az algoritmus.
Ha egy játékot elindítunk, akkor kék színű lesz az indikátor. Ez azt jelenti, hogy maga a funkció aktív, ám még nem végez rendes munkát, hiszen nem állítottuk át a játékunk felbontását. Nincs más dolgunk ezután, mint az adott játék beállításai között a monitor natív felbontása alá állítani a felbontást. Ekkor zöldre vált az indikátor, működésbe lépett az Nvidia Image Scaling és az alacsonyabb felbontásnak köszönhetően nyertünk is némi FPS-t.
Ha aktívan használod a GeForce Experience programot, akkor egyszerűbb lehet abban bekapcsolni az algoritmust. Ehhez nem kell mást tenned, mint a jobb fent található fogaskerék ikonra kattintani, majd megkeresni az „Általános” fül alatt a képméretezés szekciót. Itt megadhatjuk, hogy mennyire szeretnénk lebutítani a felbontást, százalékos értékben/pixelszámban megadva, illetve, hogy mekkora extra élesítést kívánunk használni.
Ajánlott méretezési százalék, pixelszám nincs, mindenkinek magának kell kitapasztalnia, hogy melyik az az arany középút, ahol már nyer értékes képkockákat, de még a képminőség is élvezhető marad. A DLSS-el nem veheti fel a versenyt, ám régebbi kártyákon, ahol a DLSS nem futtatható RT magok hiányában, mindenképp érdemes adni neki egy próbát.
Hamar kinyírhatod, ha nem figyelsz – Hogyan helyezzük el az AiO hűtőt a gépben?