Az Unreal Engine 5 új frissítése után lehetetlen megmondani, mi a játék és a valóság
Egészen elképesztő dolgokra képes az Unreal Engine legújabb verziója.
Egészen elképesztő dolgokra képes az Unreal Engine legújabb verziója.
Egészen elképesztő dolgokra képes az Unreal Engine legújabb verziója.
Nagyon csendesen indult be az idei Game Developer Conference (GDC), ahol a játékosok számára egyelőre nem sok érdekesség hangzott el. Persze ez az esemény elsősorban nem is játékosokról, hanem sokkal inkább a fejlesztőkről szól, így a fókusz inkább az újabb technológiákon és fejlesztői eszközökön van. A 2023-as GDC eddigi legérdekesebb résztvevője az Epic Games pedig meg is ragadta az alkalmat, hogy megmutassa az Unreal Engine 5 legújabb frissítését, amely korábban sosem látott látványt hozhat el.
Az Unreal Engine 5.2 egy teljesen újfajta szubsztrát anyagrendszert és árnyékolást, egy csomó procedurális eszközt, és bevilágítás technikát sorakoztat a fejlesztők elé. Ezek közül az egyik legérdekesebb a valós időben alakítható anyagrendszer, amivel nem csak egyszerűen és azonnal változtathatják a játékbeli objektumok és felületek – vagy az arra kerülő szennyeződések, mint a por és a sár – anyagát, de sokkal valósághűbb kinézetet is kölcsönözhetnek nekik. Ehhez egyébként korábban külön programozóval kellett dolgozniuk a fejlesztőknek, az UE 5.2 viszont mindent intéz egymaga.
A másik agyeldobós újdonság a procedurális generálás lehetősége, azaz a program képes maga generálni környezeti elemeket, mint például egy erdőséget, illetve a fejlesztők változtatásainak hatására procedurálisan alakítani a pályán. Az UE 5.2 bizonyos parancsok és szabályok alapján képes a semmiből megalkotni és/vagy tartalommal megtölteni bármilyen területet, nyílt világú térképet.
Mindezt egyébként egy lélegzetelállító techdemóban példázzák, amit ha néhol nem állítanának meg, hogy bele-belenyúljanak, akkor szinte alig lehetne megmondani, hogy mindez nem valódi felvétel. Hasonló látványvilágot persze a videojátékokban még nem érdemes remélni, hiszen irdatlan erőigényes folyamatokról van szó, az irány azonban már látható, és a következő generációra talán már el is érhetjük.
A stúdió eddig is elég nagy szabadságot adott a Fortnite-kreátoroknak, hogy kiéljék a fantáziájukat, az új Unreal Fortnite Editorral viszont még tovább merészkednek. Az új szerkesztőprogram kizárólag PC-n lesz elérhető, viszont a pályaépítésbe a konzolos pajtások is becsatlakozhatnak, akik valós időben a pályaszintről segíthetik a munkát.
A pályákat pedig az Unreal Engine legújabb fejlesztéseivel lehet elkészíteni, a látványra tehát biztosan nem lesz panasz. Tulajdonképpen egy nagyon hasonló editort kapnak a játékosok, amit az Epicnél is használnak, amiben minden korábban a játékban látott tárgy rendelkezésre áll, sőt, az UFE-ben saját objecteket is használhatunk, amit valamilyen más 3D szerkesztővel készítettünk.
A játékosok tehát nem csak új pályákat, de akár egy teljesen új játékot is elkészíthetnek az Unreal Engine Fortnite-ra szabott verziójában. Ezzel pedig olyanok előtt is megnyílik a lehetőség, akiknek soha korábban nem volt tapasztalata a játékfejlesztésben.
Ha pedig mindez nem volna még éppen elég, akkor a Ninja Theory fejlesztői azt is bemutatták, hogy az Unreal Engine 5 és a Metahuman segítségével milyen valósághű arcjátékot képesek az éppen készülő Hellblade 2 főszereplőjének, Senuának kölcsönözni:
https://leetgaming.com/2023/03/22/soha-nem-latott-reszletessegben-alkottak-ujra-a-titanicot-ue5-ben-amit-ingyen-lehet-bejarni/