Máris itt 2023 ár-érték királya? - California Access Puma gamer egér teszt
Kifejezetten kellemes meglepetés, főleg ha az árcédulát is számításba vesszük.
Kifejezetten kellemes meglepetés, főleg ha az árcédulát is számításba vesszük.
Kifejezetten kellemes meglepetés, főleg ha az árcédulát is számításba vesszük.
Manapság egyre több gyártó képviselteti magát a hazai szintéren is. Elég csak a White Shark kiváló ár-érték arányú billentyűzeteire, egereire gondolnunk. Erre az útra lépett a California Access névre hallgató, lengyel emigráns által Amerikában alapított cég is, melynek termékeit már a Leet.hu webshopjában is megtalálhatjuk. Eleinte még Atari kiegészítőket árultak, aztán amikor felvásárolta őket az egyik legnagyobb lengyel hardvergyártó, a Komputronik, visszaköltöztek Lengyelországba, és PC perifériákat kezdtek gyártani. Ezúttal az egyik egerüket, a PUMA-t izzasztottuk meg a tesztpadon.
Nézzük is, hogy mit tud a California Access Puma!
A doboz már meggyőző, hiszen az elnagyolt, sokszor giccses gamer design helyett egy letisztultabb kialakítás köszönt vissza ránk. A lényeges dolgok természetesen így sem maradhattak le. A cég logóját és az egérről készült képet megtaláljuk a dobozon, a hátulján pedig a specifikációkat olvashatjuk le. A fantázianév is felsejlik, ebben az esetben a PUMA névre esett a cég választása. Az egéren és egy apró használati utasításon kívül nem találunk mást a dobozban, ám ebben az árszegmensben ez még elnézhető. Kiemelendő, hogy a megszokott műanyag belső helyett egy puha tapintású szivacs óvja a rágcsálót szállítás közben.
Az egér a 125 milliméteres hosszával a közepes/nagy egerek táborát erősíti. Kialakítását tekintve egy jobbkezes, ergonomikus vonalakat felvonultató perifériával állunk szemben. A jobbkezes prioritás egyértelmű, hiszen az oldalsó gombokat a PUMA bal oldalán találhatjuk meg. A gombok a kategóriában megszokott sémára épülnek. A görgőn és a kötelező gombokon kívül két oldalsó gombot találunk az egér oldalán és még kettőt az egér alján.
A lyukacsos kialakítás már sejteti, hogy itt bizony egy könnyebb modellel állunk szemben. A design célt ért, az egér mindössze 65 grammot nyom a mérlegen. Ez már az érzékeny csuklóval megáldott játékosoknak is kellemes érték, garantáltan nem kell csuklófájdalomtól félniük. Az egér oldalsó részén is megtalálhatjuk ezeket a könnyítésre szolgáló lyukakat, ám a használat során egyáltalán nem volt zavaróak a rések. Nem recsegett, nem ropogott az egér a teszt során, kifejezetten masszív hatást keltett. A TrueRGB névre hallgató, személyreszabható világításnak köszönhetően, pedig hamar az asztal díszévé vállhat a PUMA.
Az egér mérete és kialakítása leginkább a Claw és Palm fogásoknak kedvez. Nem feltétlenül ez az egér lesz a legjobb választás a fingertipet preferáló játékosoknak, hiszen ők általában a minél kisebb perifériákra vadásznak. A gyártó a főgombok alatti kapcsolók típusát nem árulta el, ám a teszt alatt jelesre vizsgáztak. A kattintási élménnyel nem voltak gondok, gyors FPS játékokban sem akadtak problémák. A kábel fonott, egy fokkal lehetne könnyedebb, ám mouse bungee-val megtámogatva remek társ lehet a mindennapokban.
Az egér alja is izgalmas. A megszokottól eltérően hardveresen is állíthatjuk a DPI módokat és a Polling Rate-t. Az egér az aktuális lépésfokokat az RGB világítás segítségével tudtunkra is adja. Itt találhatjuk meg a méretes talpakat is. Minőségben nem veheti fel a versenyt a kétszer, háromszor ennyibe kerülő társakhoz képest, ám egy Xtrfy GP5 padon megfelelően csúszott az egér. A görgő az átlagosnál talán egy fokkal kevésbé jelzi vissza az egyes lépésfokokat, én a határozottabb jelleget kedvelem. Ez azonban teljesen szubjektív tényező, mindenkinek magának kell megítélnie, hogy milyen viselkedésprofilt preferál.
A jelenlegi, 15 ezer forint alatti árához képest meglehetősen kellemes specifikációt olvashattunk már a dobozon. A PixArt név mindig jót sejtet, PMW 3360 pedig egy jól ismert, tökéletes szenzor. Az implementálás azonban bármikor elcsúszhat, így a teszt ezúttal sem maradhatott el. Megizzasztottuk tesztprogramban és játékok alatt is, de a legkeményebb rántásokkal sem volt problémája. A polling rate is végig kőstabil volt, könnyedén hozta az ígért 1ms / 1000 Hz-et. Az egeret komoly kompetitív körülmények között továbbra is érdemes ~1800 CPI/DPI alatt tartani, az esetlegesen megnövő jitter és a nem kívánt smoothing / input lag elkerülése érdekében.
Ismételten egy kellemes meglepetés. A design és a felület nem veheti fel a versenyt itt sem a nagyokkal, ám az átlagos kínai, átskinezett szoftverekhez képest remek előrelépés. Itt állíthatjuk az egér különféle tulajdonságait, a DPI lépésektől a polling rate-en át egészen a gombok válaszidejéig. Az RGB világítást is itt szabhatjuk személyre. Windows újratelepítés esetén lehetőségünk van importálni és exportálni is a beállításokat, de ezt egyébként az egér beépített memóriája is megteszi helyettünk.
A California Access PUMA igazi meglepetés volt. Öröm látni, hogy az akciósan már 13-15 ezer forint körüli kategóriában is találhatunk hibátlan szenzorral felvértezett, kifejezetten könnyű egereket. Az anyaghasználat és a felépítés sem szenvedte meg a kedvező árcédulát. A „saját” szoftver, a személyre szabható RGB világítás és a teljesítmény magáért beszél, ár-érték arányban kifejezetten erős versenyző érkezett a piacra.