Mindenki csak pislogott - 38 ezer dollárt zuhant Pythen a Bitcoin árfolyama
Egy durva anomália miatt mindenki csak pislogott a Pythen, ahol hétfőn 38 ezer dollárral volt olcsóbb a Bitcoin, mint bárhol máshol.
Egy durva anomália miatt mindenki csak pislogott a Pythen, ahol hétfőn 38 ezer dollárral volt olcsóbb a Bitcoin, mint bárhol máshol.
Egy durva anomália miatt mindenki csak pislogott a Pythen, ahol hétfőn 38 ezer dollárral volt olcsóbb a Bitcoin, mint bárhol máshol.
A Bitcoin árfolyama egy ideje már 40 és 50.000 dollár között mozog, a hétfői napon azonban egy olyan durva anomália történt, ami miatt hirtelen nem néhány százat, vagy néhány ezret, hanem közel 40.000 dollárt zuhant – írta meg a Coindesk. Mondhatni „szerencsére csak” a Pyth Network valós idejű piaci adatszolgáltató BTC/USD feedje volt érintett, a hiba miatt viszont egészen őrült üzletek köttettek.
Az anomália nem tartott tovább néhány percnél, ami nagyjából hétfőn dél körül, UTC időzóna szerint 12:21 és 12:23 közé tehető, amikor a központi tőzsdén a Bitcoin 43.500$-on állt. A blokkláncok és a valós világ adatai között hídként működő, Solana-alapú oracle hálózat szerint a flash összeomlást az okozta, hogy két forrás is közel nulla árat tett közzé a tokenre, melyek emiatt nagyobb súlyt kaptak a hálózat aggregációs logikájától.
Ennek következtében az átlagár 5402 dolláros mélypontra zuhant.
4/ While one of Pyth's primary selling points is "data accuracy," this is clearly one of their weakest design point in reality
Their aggregation weights sources by their "confidence threshold", but the oracles can report any confidence threshold value they want
— Zach Rynes | CLG (@ChainLinkGod) September 21, 2021
„A Pyth aggregációs logikája ezeket az árakat kilenc másik közzétevővel kombinálta, ami alacsony aggregált árat eredményezett széles konfidenciaintervallummal” – közölte a Pyth Network szerdán. A Pyth BTC/UDC aggregált ára hétfőn többször is meredeken 40 000 dollár alá süllyedt, és a konfidenciaintervallum rendkívül széles lett.
A hatást súlyosbította, hogy egyes programok az aggregált árfolyam-táplálásra támaszkodtak a bizalmi (metrika) használata nélkül, ami lehetővé tette a likvidálások bekövetkezését annak ellenére, hogy a közzétett ár nagyon bizonytalan volt.
„A láncon belüli oracle adatokkal gyakran vannak problémák a korrupt feedek vagy a hibás adatok miatt” – mondta Patrick Heusser, a Crypto Finance AG kereskedési vezetője. „Ezt egyfajta kockázatként vállalod, ha nyitott pozícióid vannak egy decentralizált tőzsdén.”
A decentralizált tőzsdék az adataikat on-chain kapják az oracles-ektől. Az adatok on-chain terjesztése lassú, és néha hamis adatok kerülnek terjesztésre, mivel nem végeznek elegendő minőségi ellenőrzést, ellentétben például a Bloomberg vagy a Reuters fizetett adataival, magyarázta Heusser.
Annak érdekében, hogy ez ne fordulhasson elő még egyszer, a Pyth Network közleményében azt írta, hogy kidolgoznak egy javasolt integrációs tesztelési protokollt, amelyet a kiadók lefuttathatnak a szoftverük módosításainak érvényesítésére, így könnyebbé válik a szanitási ellenőrzések lefuttatása és az adatok validálása.
Másodszor, kiigazítja az aggregációs logikát, hogy megfelelően mérlegelje a nagy értéktartományt átfogó árakat, végül pedig a közlemény szerint a piac pontos tükrözésére fog összpontosítani a „továbbfejlesztett dokumentáció” révén.
via – Coindesk, TweakTown, Business Insider