Kalóz nyelv, több FPS és egyéb turpisságok - Konzolparancsok a CS:GO világából
Nem egyszerű eligazodni a beírható parancsok labirintusában, de megkíséreljük a lehetetlent.
Nem egyszerű eligazodni a beírható parancsok labirintusában, de megkíséreljük a lehetetlent.
Nem egyszerű eligazodni a beírható parancsok labirintusában, de megkíséreljük a lehetetlent.
A legutóbbi CS:GO-val kapcsolatos útmutatónk óta már másfél hónap eltelt, így mindenképpen eljött az ideje egy újabb ismertetőnek, amelyben ezúttal a játék konzolparancsait vesszük alaposabban szemügyre. Az ezeket egy helyre tömörítő oldal tanúsága szerint, a CS:GO-ban legalább 3000 parancsot tudunk alkalmazni, mi ezekből igyekeztünk kiválogatni a leghasznosabbakat és a legérdekesebbeket.
Kalandra fel, vesszünk el a fejlesztői konzol szövevényes útvesztőiben!
Természetesen a Total CS:GO weboldalán megtalálható számtalan konzolparancs nagy részének nem igazán vesszük hasznát, kivéve akkor, ha szerverek fenntartásával, üzemeltetésével foglalkozunk, vagy netán versenyszervezőként/adminként tengetjük napjainkat.
Első és legfontosabb, hogy, engedélyezzük a fejlesztői konzolt (Enable Developer Console), amit a játékbeállítások (Game Settings) menüpontban tehetünk meg. Ha ezzel megvagyunk, akkor az ehhez beállított billentyű lenyomásával hozhatjuk elő és már neki is eshetünk a parancsok beírásának.
Ha csak a cikk címében olvasható kalóz nyelv keltette fel az érdeklődésedet, akkor nem is húzom tovább az idődet, ez az, amit keresel. Természetesen a „pirate” tetszőlegesen behelyettesíthető más nyelvekkel is, így például: english, german, french, stb. Fontos, hogy ezt az indítási opciókhoz is be kell írnod (lévén, hogy szükséged lesz a nyelvcsomag fáljaira), amit a lentebb látható módon érsz el.
Az egyik leghasznosabb parancs az egész listán, segítségével sok-sok információhoz hozzájutszhatsz, így például láthatóvá válik az FPS-ed, a pinged és a szerverhez tartozó tick rate is.
Megszünteted az FPS-edhez tartozó korlátozást, ezáltal maximálisan ki tudod használni a gépedben rejlő teljesítményt.
Ugyan apróság, de nagyon zavaró tud lenni, ha a kezdőhelyen felvennél egy fegyvert a földről, mire megnyílik a vásárlási menü.
A csapattársaid feje felett láthatóvá válik a teljes fegyverzetük, ideértve a gránátokat is, így teljesebb képet kaphatsz az aktuális helyzetetekről, stratégiai lehetőségeitekről.
Előhoz egy négyszögletes ablakot, ami egy beépített interfész a demók nézéséhez. Ugrálhatsz az idősíkon, lassíthatsz, gyorsíthatsz, de akár saját demókat is betölthetsz vele. Az már más kérdés, hogy rendkívül lassú, elavult és már nagyon rá férne egy ráncfelvarrás.
Hacsak nem öten indultok el játszani, egy külső kommunikációs program (pl. Discord, TeamSpeak) társaságában, akkor a játékbeli voice chat is egy fontos tényező. Amennyiben túl hangosak a társaid a játékhoz képest, akkor ezzel a paranccsal tudsz halkítani rajtuk egységesen (külön is van rá lehetőség, a scoreboard előhívásakor). A fentebb írt „0.5” felére csökkenti a hangerőt, de a számot tetszőlegesen variálhatod, a „0” beírásával egyszerűen le is némíthatod őket. A „voice_enable 0” szintén elősegíti, hogy a játékon kívül semmit se hallj.
Kikapcsolod a Valve intróját, ezzel is megspórolva néhány felesleges másodpercet a játék indulását követően.
Saját szerveren mindenképpen szükséged lesz rá, akár a pályához, akár a pénzügyekhez, vagy éppen a körök hosszához nyúlnál. A beírásával gyakorlatilag minden kliens- és szerver oldali parancs elérhetővé válik.
Mindkettőhöz szükség van az „sv_cheats 1” beírására. A „noclip” segítségével repülni tudsz, míg a „god” bepötyögése halhatatlanná tesz.
Előbbivel bekapcsolod, hogy lásd a gránátok útvonalát, utóbbival pedig azt állíthatod, hogy mindez hány másodpercig legyen látható. Gyakorlásnál kihagyhatatlan funkció!
A radar gyakran félrevezető tud lenni, így érdemes középre helyezni, hogy mindig tisztában legyél a pályán történtekkel. Valószínűleg kelleni fog egy kis idő, hogy hozzászokj, de mindenképpen megéri.
Ha nem szeretnéd, hogy forgás közben a radar is veled együtt forogjon, akkor a fenti paranccsal ezt is kikapcsolhatod.
Előbbivel hozzáadni, utóbbival eltávolítani tudod a botokat. Specifikusan is használhatóak: ha CT botot szeretnél, akkor a „bot_add_ct”, ha T botot, akkor pedig a „bot_add_t” lesz segítségedre. Eltüntetéskor ugyanez a szisztéma, de akár nehézségi fokozatra (pl. bot_add ct hard, bot_kick easy) vagy akár névre szólóan (bot_kick opie) is alkalmazhatod őket. Ha pedig egységesen megváltoztatnád a botok erősségét, akkor a „bot_difficulty”-re lesz szükséged, amit egy szám kell, hogy kövessen (0: könnyű, 1: normál, 2: nehéz, 3: szakértő).
Egyes videók készítésénél (pl. frag movie) elengedhetetlen, hiszen teljesen kikapcsolod a HUD-ot és csak a killfeed lesz látható.
Alapvetően jobbkezes modellel találkozunk, de ez is tetszőlegesen variálható. Nem csak preferencia kérdése, hiszen sokszor a láthatóságot is segíti, ha a karod és a fegyvered nem takar el bizonyos területeket. Ennek érdekében érdemes egy billentyűre bebindelni, pl. bind k „toggle cl_righthand 0 1”
A parancs az „execute” (végrehajt) kifejezés rövidítése, célja pedig az, hogy betöltsd a saját konfigurációs fájljaidat, amelyek a játék könyvtárában találhatóak. Ilyeneket az internetről is letölthetsz, illetve te magad is készíthetsz, de nagyon figyelj arra, hogy mit tartalmaznak, hiszen a használható beállítások között eltérések vannak egy saját szerver és egy matchmaking, vagy éppen egy verseny tekintetében.
Ott helyben feldobod a bakancsot. A „W”-re történő bindelése nem ajánlott.
Ha pedig megspórolnál néhány extra kattintást, akkor előbbivel azonnal a főmenüben találod magadat, utóbbival pedig teljesen kilépsz a játékból.