Őrjöngtek IShowSpeed magyar rajongói, de mi ez az IRL-hisztéria?
Magyarországon tolt élő streamet az amerikai YouTuber, aki gaming közvetítésekkel kezdte, de ma már inkább embereket üvölt le és ugat meg az utcán.
Magyarországon tolt élő streamet az amerikai YouTuber, aki gaming közvetítésekkel kezdte, de ma már inkább embereket üvölt le és ugat meg az utcán.
Magyarországon tolt élő streamet az amerikai YouTuber, aki gaming közvetítésekkel kezdte, de ma már inkább embereket üvölt le és ugat meg az utcán.
2024.07.17. – A YouTube világában naponta bukkannak fel új tartalomgyártók, de csak keveseknek sikerül trenddé válni, majd akár több tízmilliós követőbázist építeni. Napjaink egyik ilyen csillaga (vagy mije) az a Darren Watkins Jr. alias IShowSpeed, aki hihetetlen sebességgel ragadta meg egyre több néző figyelmét – kezdetben leginkább csak videojáték streamekkel és reakcióvideókkal, de ma már inkább az IRL (In Real Life) stílusú tartalmai aratnak. Ilyen közvetítést indított kedd este a magyar fővárosban is.
Ahhoz, hogy szembesüljünk vele, milyen kaliberű hisztériát képes okozni egy több tízmilliós követőtáborral rendelkező YouTuber, ha feltűnik egy nyilvános helyen, elég megnézni az IShowSpeed élő streamje kapcsán született hazai szalagcímeket:
Akkora tömeg vette körül IShowSpeedet, miközben Budapestről streamelt, hogy a kamerája is tönkrement (Telex)
Pillanatok alatt elszabadultak az indulatok a Budapesten, megjelent a világ legkeresettebb streamere (Index)
A Széna téren őrjöngött a világ egyik leghírhedtebb influenszere (Origo)
Így száguldott végig Budapesten IShowSpeed (444.hu)
De a legtömörebben alighanem a HVG cikkének felütése írja körbe az IShowSpeed jelenség kvintesszenciáját:
Budapestre érkezett őrjöngeni IShowSpeed, és rögtön megugatott egy kutyát
És amelyik cím a legkiválóbban szemlélteti, mennyire is vagyunk fontosak a turisztikai adóforintokból ide rendelt influenszereknek (esélyes, hogy Speed se tök magától jött):
„Bemegyek Románia legnagyobb várába” – mondta a Mátyás-templom mellett az amerikai influenszer magyar mezben (Mandíner)
A feszes élő közvetítés, amit hazánkban tolt végig (és gulyáshabzsolással, egy kis éttermi közjátékkal, majd rajongók elől meneküléssel és egy kipurcant kamerával zárt), közel kétórásra sikeredett és rövid idő alatt több millióan látták. Mindeközben Speed feliratkozóinak száma 26,7 millió fölé nőtt. Ez az ember egy vírus.
Ha számodra még új az IShowSpeed jelenség (ami nem annyira csoda, mert a YouTuber sokmilliós rajongótáborának java része a tengerentúlon issza minden szavát ugatását), röviden itt a lényeg. Ohioi fickó, 19 éves és nem tudni mennyire normális, de Dancsó Péternek például nem sok illúziója van a szellemi képességei kapcsán:
IShowSpeed korábban főleg videójáték témákban streamelt, de a tartalmai mostanra messze túlmutatnak a szimpla játékmenetek közvetítésein (amelyeket rendre végiggrimaszol, -ugat és -őrjöng, hiszen ez a védjegye). A csatornáján elég jó nézettséggel futottak az Outlast, Five Nights at Freddy’s vagy Fortnite streamek, de ami különösen híressé tette, az a FIFA sorozattal kapcsolatos mindenféle videós tartalom. Speed egyébként a való életben is óriási foci- és sportrajongó.
Speed videóiban gyakran találkozhatsz spontán és szórakoztató (ízlés dolga) reakciókkal, mert Speed nem fél kimutatni az érzelmeit – az örömtől a szomorúságon át a legprimitívebb dühkitörésekig. Ezt az autentikus és vélhetően őszinte hozzáállást a közönsége nagyon értékeli, és el kell ismerni: az, hogy nem csupán egy letisztult háttér előtt beszélő fej, valóban érdekesebbé teszi az átlagnál.
IShowSpeed videói kizárólag szórakoztatási céllal készülnek, és a munkásságát elnézve jobb, ha soha nem is próbálja meg komolyan venni magát. A leggyakrabban élő adásokat tol – ahogy tette nemrég Budapesten is: a nézői valós időben követhetik az eseményeket és interakcióba is léphetnek vele a chaten. A streamekben gyakran vállal kihívásokat, részt vesz online versenyeken, vagy egyszerűen csak beszélget a nézőkkel. Máskor meg járókelőket, kutyasétáltató embereket zaklat azzal, hogy fenyegetően az arcukba hajol majd üvölt, magából látszólag kikelve, de nyilván nála ez a vicc (vagy mi) része.
Az IRL egyre népszerűbbé válik a közösségi médiában és a YouTube-on, ahol a tartalomkészítők a való életük eseményeit és tevékenységeit osztják meg élő közvetítések vagy vágatlan videók formájában. Ez lehetővé teszi a nézőik számára, hogy közvetlenül belepillanthassanak a kedvenc influencereik mindennapjaiba, legyen szó utazásról, bevásárlásról, főzésről vagy utcai tömeghisztériáról – mint Speed esetében.
Az IRL tartalmak legnagyobb vonzereje alighanem az, hogy kifejezetten autentikus hatást keltenek: az emberek értékelik, hogy valódi, vágatlan pillanatokat nézhetnek, amivel a közelebbi kapcsolat illúzióját élik át a kedvenc streamerükkel. Ez a közvetlenség olyan kötődést alakít ki a nézőkben, amit hagyományos, szerkesztett videókkal nem igazán lehet elérni.
Az IRL streamelés különösen népszerű a Twitchen, ahol a nézők már a kezdetektől megszokhatták, hogy valós időben kommunikálhatnak a tartalomgyártókkal: kérdéseket tehetnek fel nekik, sőt, akár befolyásolhatják is a közvetítés eseményeinek alakulását. Ez az interaktivitás tovább fokozza az élményt és a közösségi érzést. Az IRL tehát egy elég frissítő és izgalmas irányzat, amiben tényleg lehet különleges dolgokat alkotni és tovább erősíteni az elkötelezettséget a nézőkben.
Bár nem volt túl szívderítő látni, hogy Budapesten a stream végére Speednek szabályosan menekülnie kellett az egyre nyomasztóbb tömeg elől, valószínűleg sem neki, sem pedig a testőreinek nem szokatlan ez a fajta feszültség. Az mindenesetre elismerésre méltó, hogy azok a dolgozók, akiket a boltokban és például az étteremben megszólított, többségében elég intelligensen és higgadtan reagálták le, mind a YouTuber impulzív stílusát, mind pedig a vele járó felhajtást. Nem mindenki tudott volna annyira nyugodt maradni, mint például az a pincérnő, akinél a gulyást kifizette – őrületes hangzavarban és bekiabálások közepette.
A hisztéria persze egy idő után önmagát gerjeszti, így Speednek szinte már nem is kell különösebben triggerelnie az embereket – elég, ha megjelenik valahol és már ömlenek is a fanok, a feliratkozók, a lájkok, az ajándékok, meg a támogatások. Mivel elég aktívan tartja a kapcsolatot a rajongóival, azok száma folyamatosan gyarapodik. E cikk születése idején TikTokon több mint 28, YouTube-on közel 27, Instagramon 21, Facebookon pedig 1,1 millió ember követi.
Mennyi?! Egy poszton is vagyonokat keresnek a legjobb TikTokerek – itt a top 10!