Egyelőre hiába könyörögnek a civil jogvédők, hiába indult petíció, az elmúlt évek leghevesebb botrányát kiváltó akciójáték nagy eséllyel meg fog jelenni. Sőt, már kettővel több platformon.
Egyelőre hiába könyörögnek a civil jogvédők, hiába indult petíció, az elmúlt évek leghevesebb botrányát kiváltó akciójáték nagy eséllyel meg fog jelenni. Sőt, már kettővel több platformon.
Volt idő, amikor szinte minden erőszakos játék, azaz a legtöbb FPS kisebb-nagyobb botrányt okozott – főleg az ultrakonzervatív szülők és az aggodalmakat meglovagoló politikusok körében, manapság viszont már mindenki őrjöngve várja és költi a pénzét a legújabb Call of Duty-ra, vagy a Mortal Kombatra.
Ezért is érdekes, hogy mekkora közbotrányt okozott még 2021-ben a Six Days in Fallujah nevű taktikai FPS bejelentése, aminek elkaszálását szinte azonnal egy nyilvános petícióban követelte több ezer játékos, illetve a játékfejlesztői szakma egy része. Persze hasonlóra volt már több ízben is példa, gondoljunk csak a Hatredre, ami egy tömeggyilkost tett meg főszereplőjének, a Six Days in Fallujah azonban még ennél is komolyabb indulatokat váltott ki.
A játék ugyanis dokumentarista jelleggel mutatja be az iraki háború valóságban is megtörtént roppant vitatott eseményét, a második fallúdzsai csatát. Az amerikai vezetésű offenzíva 2004. november 7-én vette kezdetét és nagyjából 6 hétig tartott, később pedig az amerikai hadsereg legsúlyosabb, legborzalmasabb és legvéresebb harcaként vált hírhedté, ami az 1968-as vietnámi Huế City-i csata óta történt.
Az USA hadserege állítólag megannyi háborús bűnt követett el:
gondolkozás nélkül lelőtték a sebesült, harcképtelen ellenséges katonákat,
számos tiltott fegyvert vetettek be,
radioaktív urániumot tartalmazó lövedékeket használtak – ami később komoly gyermekhalandóságot okozott a városban,
a 15-50 éves korú férfi civileket nem engedték kimenekülni a városból,
ha pedig mindez nem volna épp elég, az ütközetek során rendkívül sok civilt is megöltek, az amerikai mesterlövészek állítólag mindenkit lelőttek, aki az utcákon tartózkodott. Bár a becslések nagyon eltérnek, de általában több mint ezer főre teszik a civil áldozatok számát, míg az iraki egészségügyi dolgozók és más segélyszervezetek úgy vélik, hogy összesen nagyjából 4000-6000 lakos veszíthette életét.
A Six Days in Fallujah ezt a szörnyűséget mutatja be, méghozzá amerikai oldalról. A fejlesztők a történelmi hűség miatt az akcióban személyesen is átélt tengerészgyalogosok és katonák bevonásával dolgoznak, akik a játék kampánya során végignarrálják az eseményeket, kontextust adva azoknak a helyzeteknek, melyek a valóságban is megtörténtek. Emellett helyet kap benne egy kooperatív játékmód is, amiben 4 játékosnak kell túlélnie a véres csaták közepette.
A fallúdzsai csata ilyen típusú megközelítése a legtöbbekben azért váltott ki heves ellenkezést, mert túlságosan egyoldalú, illetve nem állít jó emléket azoknak a civileknek, akik a művelet során haltak meg. De emellett azzal is megvádolták a Highwire csapatát, hogy megannyi ismert tényt kihagynak, a civilek helyzetét szimplán kihagyják, miközben lesznek benne olyan vitatott jelenetek, amiben amerikai katonák bőrébe bújva kell „megtisztítani” civil lakóépületeket.
De petíció ide, az elmúlt 20 év egyik legnagyobb videojáték-botránya oda, a Six Days in Fallujah el fog készülni.
A taktikai akciójáték épp a mai nap lett elérhető a Steam korai hozzáféréses programjában, amiben a játékosok közösen átélhetik az első néhány napban a város északi részén történteket. A fejlesztők szerint a játékosok csak a mesterséges intelligenciára lőhetnek, egymásra nem, ugyanakkor „nehezítésként” hamarosan a jelenleginél is több civilt fognak hozzáadni. A kampány viszont majd csak később érkezik, melyeket amerikai és iraki beszámolók fognak elmesélni.
A botrányos FPS egyelőre kizárólag PC-n érhető el, de a hivatalos oldalon most megerősítették, hogy a végleges 1.0-ás verzióval egy időben, azaz valamikor 2024 második felében konzolokra, Xbox Seriesre és PS5-re is megjelenik. Hogy pontosan miként fogja bemutatni a 21. század egyik legbrutálisabb ütközetét, azt még nem tudni, de valószínűleg a jelenleginél is keményebb kritikákat fog kapni – miközben már muszlim jogvédők is arra kérik a Microsoftot, a Sony-t és a Valve-ot, hogy tiltsák le a platformjaikon a projektet.